İlköğretim kurumlarında uygulanan sosyal bilgiler programının değerlendirilmesi
The Evaluation of social studies programme in the elementary schools
  1. Tez No: 92088
  2. Yazar: HANDAN ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İLKÖĞRETİM KURUMLARINDA UYGULANAN SOSYAL BİLGİLER PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ Handan Anıl Eğitim Bilimleri (Eğitim Programları ve Öğretim) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Prof.Dr. Ersan Sözer Bilim ve teknolojide ortaya çıkan gelişmelerin eğitim programlarına yansıma düzeyini saptamak ve program geliştirme sürecindeki gelişmeleri görmek için, her eğitim basamağında olduğu gibi, kuşkusuz ilköğretim basamağında da eğitim programlarının sürekli olarak değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bilindiği gibi, eğitim kurumlarının en önemli işlevlerinden biri çocuğu iyi bir vatandaş olarak yetiştirmektir. Eğitim kurumları bu işlevi, çocuğun toplumsallaşmasını, içinde yaşadığı toplumun kültürünü, tarihini, kurumlarını tanımasını sağlayarak; toplumdaki rollerinin gerektirdiği davranışları, toplumun kendisine sağladığı olanakları ve bunlardan yararlanma yollarını kazandırarak yerine getirir. Türkiye'de tüm bu bilgi ve becerilerin önemli bir kısmı dördüncü ve beşinci sınıflarda Sosyal Bilgiler dersi yoluyla kazandırılmaya çalışılır. Sosyal Bilgiler Programının kendinden beklenen işlevi daha iyi yerine getirmesi, eksik yanlarının belirlenmesi için amaç, içerik, öğretme-öğrenme süreçleri ve değerlendirme öğeleri açısından incelenmesi, geliştirilmesi ve Sosyal Bilgiler öğretiminde karşılaşılan sorunların hangi öğelerden kaynaklandığının bilimsel veriler ışığında belirlenerek giderilmesi gerekmektedir. Bu araştırma, ilköğretim dördüncü ve beşinci sınıflardaki Sosyal Bilgiler programı konusunda öğretmenlerin görüş ve önerilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak toplanan veriler ilgili kaynaklar ile anket sonuçlarına dayanmaktadır.Araştırma, 1996-1997 öğretim yılında, Eskişehir il merkezinde bulunan 28 ilköğretim okulunda dördüncü ve beşinci sınıfta görev yapan öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı, ilköğretim okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarında görev yapan öğretmenlere uygulanmış, anketlerin %97 oranında geri dönüşü gerçekleşmiştir. Uygulanan veri toplama aracı, kişisel bilgilerle ilgili dört soru ile Sosyal Bilgiler programının varolan durumuna yönelik 29 soru ve geleceğe yönelik 17 sorudan oluşmuştur. Veri toplama aracının geçerliğinin ve güvenirliğinin sağlanmasına özen gösterilmiştir. Toplanan bilgilerin işlenmesi ve istatistiksel analizler SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler frekans ve yüzdeliklerinin yanısıra X (khi kare) tekniğine göre çözümlenmiş, değişkenler arasındaki ilişki miktarını belirlemek için C (Contingency) değerleri hesaplanmıştır. Değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığının belirlenmesinde ise.05 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir. Yapılan veri analizlerinden sonra şu sonuçlara varılmıştır: 1. Değerlendirilen dördüncü ve beşinci sınıf Sosyal Bilgiler Programı genelde kısmen yararlı ve uygundur (%54.5). 2. Program; amaçlar, içerik, öğretme-öğrenme süreçleri ve değerlendirme boyutları yönünden yeterince uygun değildir. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to determine the level of the reflections of the developments in science and technology on education programmes, the evaulation of the education programmes in elementary schools is very important. As is known, the most important function of education is to educate children as good citizens. Education should be a preparation for life and the society by teaching the culture, history and institutions of the country and enabling the young to gain knowledge about the social behaviours and social roles in the society and showing them what they need to be succesful in life and the opportunities provided by the society. In Turkey the whole knowledge and the part of these skills are given via social studies course at 4th and 5th grade of elementary schools. Evaulation in Social Studies Course is an absolute necessity for finding out the problem points and the defects of the programme which would be highlighted for providing immediate opportunities to make necessary changes related to the general objectives, the content, the process of teaching and the evaluation of the programme in order to develop and implement the programme based on scientific findings. The aim of this study was to reveal findings about the teachers' opinions and their suggestions related to the programme of the Social Studies course applied at the classes of fourth and fifth grade in Turkish elementary schools. The collected data was based on the related literature and the results of a questionnaire. The study was applied to all the teachers who teach at the fourth and fifth grade in 28 elementary schools in the city centre of Eskişehir in the school term 1996-1997. ninety-percent of the answered questionnaires returned to the researcher. The questionnaire consisted of 29 questions concerning the opinions and suggestions of the teachers related to the existed programme, 4 personal information questions; and 17 questions concerning the future programme. The data obtained was analysed by a computer programme SPSS; with a significance level of.05 as the level of frequency, percentage, chi square and also Contingency (C) levels were estimated for showing the level of significant difference between the results of independent variables. IVAfter statistical analysis in this research, the following results were obtained: 1. The results of the study implies that the Programme of the Social Sciences at the classes of the fourth and fifth grade in Turkish elementary schools evaulated wasn't suffient in general, but was fairly good and effective at a moderate level. 2. The programme; seems to be inappropriate regarding the aims, the content, the teaching-learning process and the evaluation.