Kişisel satış süreci, bu süreçteki tekniklerin karşılaştırılması ve bir uygulama
Personal selling process,comparision of the techniques in this process and an application
- Tez No: 220384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kişisel satış; kimliği belirlenebilir bir kuruluşun pazarlama sunusunun, kişiler tarafından doğrudan doğruya sürülmesine yarayan; ikna edici iletişim ve tutundurma faaliyetidir. Pazarlamadaki fikirleri kavramları ve şeyleri kabul etmeleri konusunda başkalarını ikna etmek için yürütülen iletişim faaliyetlerine ise tutundurma, diğer adıyla promosyon denmektedir. Promosyon pazarlama karmasının bir elemanı olduğu kişisel satış da onun dört alt elemanından biri olmasından dolayı, kişisel satış pazarlamayla doğrudan ilişkilidir. Kişisel satış M.Ö 4000 yıllarında Arap tüccarlar kervanlarla seyahat edip mal satsalar da M.Ö 1000 yılına kadar kişisel satışçı örneği çıkmamıştır. 1800'lü yıllarda İngiliz satış temsilcileri birçok çeşit malı satarak dünyayı dolaşmaya başlamışlardır. Endüstriyel Devrim ortaya çıkınca satışçılar için ekonomik gelişme hız kazanmıştır. Endüstriyel devir sonrası Amerika'da hız kazanan kişisel satışçılık, savaş ve kriz döneminde çok yol almamıştır. Müşteri beklentilerinin yükselmesinin ve değişmesinin yanı sıra, müşterilerin düşünce yapısı da hızla değişmektedir. Bugünün bilinçlenmiş, daha sık kalite telaffuz eden müşterisine satış temsilcileri ve firmalar, bütünsel kaliteyi sunmak ve böylece sadık müşteriler kazanmak ve onları tutmak için ileriki yıllarda daha çok profesyonel olmak zorunluluğunu fark etmişlerdir. Kişisel satış birçok farklı alıcıya ve duruma göre uyumlu olması amacıyla sistematik bir hal almıştır. Kişisel satış süreci adımları müşteri adayı belirlemeden başlayıp, satışı izlemeye kadar uzun bir süreçtir. Duruma göre bazı basamakları atlamak mümkündür. Kişisel satışı diğer tutundurma karması elemanlarından ayıran en büyük özellik, çift taraflı iletişime sahip olmasıdır. Esnek bir yapıya sahip olan kişisel satış aynı zamanda tek sipariş alan tutundurma elemanıdır. Kişisel satışın kar etmek, maliyet ve zaman tasarrufu gibi birçok faydasının olmasının yanında, aynı zamanda işletmeye, topluma ve müşteriye ek faydalar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal selling means persuasive communication and promotional activity that helps identifiable enterprises to put their presentation of supplies on market directly with the help of people. On the other hand promotion means communication activities that are carried out in order to persuade others to accept the ideas and the facts that are included in the concept of marketing. Since promotion is an element of marketing mixture and personal selling is one of the four sub-elements of promotion, personal selling is directly related to marketing. Although Arab traders traveled as caravans and sold goods during B.C. 4000?s it is not possible to find a good example for personal salesmen until B.C. 1000?s. During 1800?s English sales representatives started to travel and sold a wide variety of goods all around the world. After the Industrial Revolution, economic growth had been rapidly developed to the advantage of the salesmen. After the Industrial Revolution personal selling developed widely in USA but during the world war and the crisis era it had stopped its growth. In addition to the rise in customer expectations the customers? way of thinking is changing day by day as well. Sales representatives and the enterprises are aware that they have to be more and more professional in the future in order to acquire loyal customers, and to supply the total quality in every aspect to them who are consciously and frequently talks about quality nowadays. In order to make personal selling adaptable to various situation and buyers it has developed a systematic structure. Personal selling have a complex process that the first step starts before the determination of potential buyer and afterwards continues with chasing through the sales. According to circumstance it is possible to jump a few steps. The biggest difference that parts personal selling from the other elements of promotion is that it has a two way communication. With its flexible structure, personal selling is the only promotion element that includes taking orders as well. In addition to many advantages of personal selling as making profit, saving from cost and time it also provides additional benefits for enterprises, customers and for the society as well.