Türk Ticaret Kanunu ve tasarı açısından anonim şirketlerde hisse senetlerinin devri
Transfer of shares of stock in joint stok companies in Turkish Commercial Code and Turkish commercial code bill.
  1. Tez No: 220403
  2. Yazar: ENDER CANAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızda, doktrindeki ve uygulamadaki görüşler göz önünde tutularak, mevcut sistemde ortaya çıkan sorular cevaplandırılmaya ve ?TTK Tasarısı? ile yapılmak istenen değişikliklerin yürürlükte olan 6762 sayılı TTK'nın maddeleri ile karşılaştırmaya çalışılmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde, anonim şirket hisse senetlerinin temelini teşkil eden ve anonim şirketlerde hisse senetlerinin devrinin kolay anlaşılabilmesi amacı ile önce pay ve hisse senedi kavramları, türleri, hisse senetlerinin aslen ve devren iktisap edilmesi ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.İkinci bölümde, anonim şirket hisse senetlerinden hamiline yazılı hisse senetlerinin devir şekli ciro ve teslim, nama yazılı hisse senetlerinin devir şekli ciro, alacağın temliki ve teslim kavramları, ciro ve alacağın temliki arasındaki farklılıklar, bağlı nama yazılı hisse senetlerinde sınırlamanın konulması, etkisini kaybetmesi ve kaydın reddi halinde bağlı nama yazılı hisse senetlerinin hukuki durumu ve bu konudaki görüş ayrılıkları ayrıntılı olarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, pay ve hisse senetlerinin devrinin kanuni ve iradi kısıtlanma halleri tek tek söz konusu haller belirtilmek suretiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By taking the ideas which belongs to the doctrine and which come from current applications in to consideration, our study is tried to answer the questions that current system leads to as well as compare the changes of Turkish Commercial Code Bill with the articles of Turkish Commercial Code, in force, no: 6762In the first part of our study, with the objective that the transfer of shares of stock in joint stock companies can be easily understood, the concepts of share and shares of stock, types of shares of stock as well as original and derivative acquisition of shares of stock which constitute the basis for the shares of stock of joint stock companies, were explained in detail.In the second part, the form of transfer of shares of stock payable to bearer (endorsement) and their delivery which is one of the shares of stock that belongs to joint stock companies, the form of transfer of registered shares of stock (endorsement), the concepts of assignment of a claim and delivery, the differences between endorsement and assignment of a claim, limitations in vinculated registered share, loosing its affect as well as the legal situation of vinculated registered shares in case of registration refusal and disagreements on this subject matter were examined in detail.In the third part, the forms of legal and volitional incapacity on the transfer of shares and share of stocks were examined in single case scenarios.