Sermaye şirketlerinin ortakları ile kanunî temsilcilerinin şirketin vergisel borçlarından doğan sorumluluğu: Amerika Birleşik Devletleri ve AB üyesi bazı ülkeler ile karşılaştırmalı bir irdeleme
Liabilities of the shareholders and legal representatives of capital companies due to company's tax debts: A comparative study among Turkey, United States and some EU member states
- Tez No: 551878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİL TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Oldukça geniş bir kavram olması nedeniyle, tez çalışmamızda vergi hukukuna dair sorumluluk hükümlerine genel olarak değinilmiş, esas olarak fer'i vergi borçlusu konumundaki vergi sorumlusu ve sorumluluğu üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, sermaye şirketleri olan anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde, şirket ortakları ile kanuni temsilcilerin şirketin vergi borç ve cezalarına ilişkin sorumlulukları, tarihsel süreç ve diğer ülke düzenlemeleri ile kıyaslamalı olarak, ilgili mevzuatta yapılan son değişiklikler, halihazırda tasarı aşamasında olan yasa çalışmaları ve yüksek yargı kararları ışığında ele alınmıştır. Sermaye şirketlerinin yönetim ve temsili ile kanuni temsilcileri Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiş olduğundan, bu Yasada yapılan en son değişiklikler, konunun aydınlatılması açısından ayrıca irdelenmiştir. Türk hukukunda sermaye şirketlerinin ortakları ile kanuni temsilcilerine yüklenilen sorumluluk hükümlerinin, başta Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile mukayesesi yapılarak ülkemiz düzenlemelerinin incelenen ülkelerin mevzuatına kıyasla ağır sorumluluk hükümleri taşıyıp taşımadığı, ayrıca ülkemiz mevzuatında konuya ilişkin olarak yapılan değişikliklerin tarihsel seyri incelenerek sorumluluk hükümlerinin zaman içerisinde ağırlaştırılıp ağırlaştırılmadığı hususunda bir sonuca ulaşılmaya çalışılmış; bu sonuçlara dayanarak da ülkemiz ilgili mevzuatı ve uygulamasında gözlemlenen noksanlıklara, aksaklıklara ve hatalı uygulamalara dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that it has a very broad concept, we mention the provisions of liability in tax law generally and focus especially on the second degree tax liability and liable persons in our study. In this regard, the liability of shareholders and directors of capital companies arising from the joint stock company's, limited liability company's and shared capital company's unpaid taxes and penalties are discussed under the light of current legislation, legal drafts, high judicial decisions and also by comparing other countries' legislations and considering historical process. Since the management and representation of the capital companies and their legal representatives are regulated by the Turkish Commercial Code, the latest amendments to this law are examined separately in terms of clarifying the issue. The liabilites of the capital companies' shareholders and legal representatives are compared with those of the United States of America and some European Union member states and the results are examined whether the legal provisions foreseen in Turkish Law are strict or not when compared to those countries. On the other hand, the historical changes in the related domestic legislation are considered to see whether the provisions of liability have been aggravated or not over time. Finally, on the basis of these conclusions, we make some suggestions on the deficiencies, faults and misapplications that we observe in the relevant legislation and practice of our country.