Ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere göre okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ile karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of secondary school teachers? opinions regarding the relationship between principals? insructional leadership and their decision making abilities
- Tez No: 220419
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere göre müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ile karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Bu araştırmada Mehmet Şişman'ın öğretim liderliği davranışları ölçeği uygulanmış ve öğretim liderliğinin beş alt boyutu incelenmiş ve araştırmanın örneklemini oluşturan 132 öğretmen tüm alt boyutlarda müdürlerinin çoğunlukla öğretim liderliğini sergilediğini belirtmiştir. Tüm alt boyutlar ile cinsiyet, yaş, kıdem ve branş gibi bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ayrıca okul türü bağımsız değişkeni için, düz lise ve meslek lisesi lehine anlamlı bir fark saptanmıştır.Araştırmanın bir diğer değişkeni de yönetim süreçlerinden hayati öneme sahip karar verme sürecinde okul müdürlerinin gösterdiği karar verme becerileridir. Okul müdürlerinin karar verme becerilerini ölçmek üzere Ömür Acet tarafından geliştirilen okul müdürlerinin karar verme becerileri ölçeği kullanılmış ve karar verme sürecinin dört alt boyuttan oluştuğu kabul edilerek, bu alt boyutlar için incelenmiştir. Araştırmada araştırmanın örneklemini oluşturan 132 öğretmen müdürlerinin karar verme becerileri gösterdiğine tüm alt boyutlar için kısmen katıldığını belirtmiştir. Tüm alt boyutlar ile cinsiyet, yaş, kıdem ve branş gibi bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ayrıca okul türü bağımsız değişkeni için, düz lise ve meslek lisesi lehine anlamlı bir fark saptanmıştır.Araştırmanın ana problemi olarak da öğretmenlere göre okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ile karar verme becerileri arasındaki ilişki incelenmiş ve istatistiksel olarak tüm alt boyutlar arasında manidar ilişkiler saptanmıştır. Buna göre tüm alt boyutlar için öğretim liderliği davranışları düzeyi arttıkça karar verme becerileri düzeyinin de arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the relationship between principals? decision making abilities and instructional leadership in teachers? point of view.In the study, Instructional Leadership Scale, developed by Mehmet Şişman was used and five sub-categories and the 132 teacher all stated that their principals mostly exhibit instructional leadership behaviors. No significant difference was found between these five sub-categories and independent variables like age, sex, department and seniority. More over a significant difference was found between all sub-categories and independent variables like school type in favor of secondary school and vocational high school .Another variable of the study is decision making skills which has vital importance in management procedures. To measure the principals? decision making abilities a scale, developed by Ömür Acet was used and four sub-categories were identified. Then the data collected was processed for these sub-categories. 132 sampled teachers partly stated that their principals? have the capacity in decision making procedures. No significant relationship was found between variables like sex, age, department and seniority. More over a significant difference for Anatolia High Scholl was found between decision making abilities and independent variables like school type in favor of secondary school and vocational high school.The main objective of the study is to identify principals? decision-making abilities and the degree of instructional leadership, with regard to the teachers? opinions and statistically significant relationship was detected for all sub categories. That is to say, for all sub categories, it is concluded that the higher the level of instructional leadership, the better abilities the principals have to make decisions.