Body, disease & late Ottoman literature: Debates on Ottoman muslim family in the Tanzimat period (1839-1908)
Beden,hastalık & son dönem Osmanlı edebiyatı: Tanzimat dönemi Osmanlı müslüman ailesi üzerine tartışmalar (1839-1908)
  1. Tez No: 220463
  2. Yazar: TUBA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu çalışma Tanzimat Dönemi Osmanlı nüfus ve tıbbi politikalarının gelişim ve değişimini ve bu politikaların Osmanlı toplumu üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Çalışma aynı zamanda Osmanlı modern devlet aygıtı ve bunun tarihsel evrimini Tanzimat Dönemi'ne ait nüfus politikaları çerçevesinde ve dönemin öne çıkan siyasi, ekonomik, ahlaki, sıhhi ve askeri meseleleriyle olan bağlantısı açısından belgelemeyi amaçlamaktadır. Tanzimat Dönemi nüfus ve halk sağlığı politikaları, bu politikalara ilişkin olarak geliştirilmiş farklı söylemler, ve son olarak döneme ait edebi eserler değerlendirilerek son dönem Osmanlı toplumundaki güç kavramının yeniden kurgulanışıyla, Osmanlı modern (Müslüman) bireyi ve modern Osmanlı (Müslüman) ailesinin ortaya çıkışı tarihsel olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the development and transformation of Ottoman population policies and medical regulations together with their social impact in the Tanzimat Period. It also aims to document the transformation of Ottoman modern state apparatus in the scope of population policies, which characterized the era for their political, economic, moral, sanitary and military significance. Population and public health policies, diverse regulatory discourses related to these policy orientations, and finally literary works belonged to the Tanzimat period are evaluated to historicize the re-construction of power, and the emergence of Ottoman modern (Muslim) family and individual.