Orta öğretim Türk dili ve edebiyatı derslerinde bilmecenin öğretim aracı olarak kullanılma biçim ve düzeyleri
The firms and levels of use of riddle as a tool of instruction in secondary level Turkish language and literatüre courses
- Tez No: 220485
- Danışmanlar: PROF. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilmecelerin, dilbilgisi çalışmalarında kullanım düzeylerini ve biçimlerini incelemektir. Araştırmada literatür taraması ve anketle veri toplamadan yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t Testi, Varyans Çözümlemesi ve Scheffe Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bilmecelerin dilbilgisi çalışmalarında kullanılma düzeyleri ve biçimleri ile ilgili, bayan ve erkekler arasındaki fark, önemsiz bulunmuştur. Bilmecelerin dilbilgisi çalışmalarında kullanılma düzeyleri ve biçimleri ile ilgili okul türüne göre sonuçlarına bakıldığında öğretmenlerin bilmece kullanma düzeyleri arasında fark bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the levels and the method of usage of riddles in Turkish Language and Literature lesson. The resarch was done by survey model and the information was collekted by guestionnares. The sacere consist of total 65 points and includes ?most, middle, inpart, little, never? options. İn order to solve the information, Aritmetic Avarage, Standart Devioton, t-Test, Variance Analyse and Scheffe Test has been opplied. While looking the result of the usage levels of riddles in grammar studies. We can say that there?s a slight diffrence between them. While looking the result of the usage levels of riddles in school kinds. We can say that there?s no diffrence between the theacher?s riddles usage level. While looking the result of the usage levels of riddles according to age. We can say there?s no between the levels of the theachers in using riddles.