Girişimci kişilik özelliklerinin liderlik bağlamında incelenmesi
The study of entrepreneur's personality characteristics in context of leadership
- Tez No: 220486
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yaşadığımız zaman girişimciler zamanıdır. Çağdaş uygarlığın gelişmesinde girişimcilik unsuru hemen her dönemde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Girişimci ruhu genetik olarak var olabileceği gibi aile, çevre, eğitim, gelir gibi çeşitli unsurların da girişimcilik ruhunun gelişmesinde çok önemli etkenler olduğu kabul edilmektedir. Literatürde kesin bir tanımı olmamasına rağmen girişimcilerde ortak olarak bulunması gereken belirli kişilik özellikleri mevcuttur. 18. yüzyılın ortasından beri dünyamızı etkisi altına alan sanayi toplumu uygarlığı, hızlı bir dönüşümle yerini bilgi toplumuna bırakmaktadır. Bu yeni toplumsal oluşumda, ekonomik, sosyal, kültürel ve politik yapılarda meydana gelen değişmelere paralel olarak ?bilgi temelli? yeni üretim, tüketim, yönetim ve liderlik teknikleri de gelişmektedir. Bilgi toplumu liderliği, diğer liderlik türlerinden farklı olarak gücünü bulunduğu pozisyondan, yasalardan veya sahip olduğuna inanılan olağanüstü güç ve yeteneklerinden değil bilgiden almaktadır. Bu çalışmada liderlik tekniklerine ayrıntılı olarak değinilecek, yönetici, girişimci ve liderin benzer ve farklı yönleri üzerinde durulacaktır. Globalleşme ile birlikte ekonomik sınırların ortadan kalkmasıyla rekabet daha da kuvvetli bir hal almıştır. İşletmelerin sürekliliği için sürekli değişim şarttır. Değişimin doğru yönetilmesi gerekir. Değişim yönetimi heyecan verici ve ödüllendirici olabilir. Bireyler yetenek ve yeterliliklerini yavaş yavaş öğrenerek doğuştan değil sonradan lider olurlar. Gerek girişimci gerekse lider olabilmek için bazı özelliklere sahip olmak gerekir. Her lider girişimci, her girişimci lider değildir.
Özet (Çeviri)
The era which we are living is the era of entrepreneurs. Entrepreneurship has always had a significiant role in the development of the modern civilization. As entrepreneurship spirit may be exist genetically it?s accepted that the components such as family, environment, education and income are important factors of developing it. Although these is not a definite meaning in literature, there are some definite personel properties which must have been in entrepreneurs commonly. The civilazation of the industrial society, taking our world its influence after the middle of the 18th century, has been leaving its place to the knowledge society with a rapid changing. In this social forming; production, consuming administration and leadership methods, based on knowledge, have been developing with the changes in the economic, social, cultural and political structures. The leadership of the knowledge society takes its power from knowledge but not from its position, laws, extraordinary powers and abilities which are believed to exist. In this study the leadership methods will be researching with details and, the similarities and differences will be putting forward between manager, entrepreneur and leader. Competition will have been stronger when ekonomic boundaries are removed with globalization. For continuity of organizations continual changing is the condition. The changing has to be managing correctly. Changing managemet may be exciting and rewarding. People will be leader not inburn but after birth with learning their capability and sufficiency slowly. Whether to be an entrepreneur or to be a leader there would be some properties. Every leader is not a entrepreneur, and every entrepreneur is not a leader.