An investigation into parental attitudes towards English language learning and students' perception of these attitudes
İngilizce dil öğrenimine ilişkin ebeveyn tutumları ve öğrencilerin bu tutumları algıları
  1. Tez No: 220487
  2. Yazar: SEYDO DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ECE ZEHİR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin İngilizce'ye ve çocuklarının İngilizce öğrenmelerine yönelik tutumlarını cinsiyetleri, öğrenim durumları, gelir düzeyleri ve yaşadıkları yerleri de göz önüne alarak tanımlamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma ayrıca örneklemi oluşturan öğrencilerin ebeveynlerinin tutumlarını nasıl algıladıklarını da ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma, Çanakkale'de bulunan beş ayrı devlet ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Betimleyici olan survey (tarama) metodolojisi kullanılmıştır ve veri toplama yöntemi olarak da anket seçilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları altıncı ve sekizinci sınıf öğrenci ebeveynlerinin çocuklarının İngilizce öğrenmelerine karşı olumlu bir tutum içinde olduklarını ortaya koymuştur. Altıncı ve sekizinci sınıf öğrenci ebeveyn tutumları, hem bir dil olarak İngilizce'ye hem de çocuklarının yabancı dil olarak İngilizce öğrenmelerine ilişkin olarak ayrı ayrı analiz edildiğinde, altıncı sınıf öğrenci ebeveynlerinin tutumlarının sekizinci sınıf öğrenci ebeveynlerine kıyasla daha olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin ebeveynlerinin tutumlarına ilişkin algılarına bakıldığında, ebeveynlerinin İngilizce öğrenmeye ilişkin tutumlarına yönelik öğrenci algılarının ılımlı olduğu görülmüştür. Ebeveyn tutumları ve öğrenci algıları düşünüldüğünde, anlamlı bir ilişkiye yalnızca sekizinci sınıf ebeveynlerinin tutumları ve öğrencilerin bu tutumlara yönelik algılarında rastlanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, ebeveynlerin İngilizce'ye ve çocuklarının yabancı dil olarak İngilizce öğrenmelerine ilişkin tutumlarına olduğu kadar öğrencilerin bu tutumları nasıl algıladıklarına da ışık tutmaktadır. Son olarak, daha sonraki çalışmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the attitudes of the 6th and 8th graders? parents towards English and their children?s learning English with regard to their gender, educational background, income level, and the place they live in. It also investigates students? perceptions of their parents? attitudes. The study was conducted in five state primary schools in Çanakkale. A descriptive survey study was used and questionnaire was chosen as a data collecting instrument. The results of the study revealed that parents of the 6th and 8th graders have positive attitudes towards their children?s learning English as a foreign language. When the difference between the 6th and 8th graders? parents were analyzed separately regarding their attitudes towards both English language and their children?s learning English as a foreign language, it was found that the 6th graders? parents have more positive attitudes compared to the 8th graders? parents. When the students? perceptions of their parents? attitudes are considered, the results show that the students? general perception of their parents? attitudes towards English language learning is at a moderate level. When the parents? attitudes and students? perceptions of those attitudes are considered, a significant relationship was only found to be observable between the attitudes of the 8th graders? parents towards learning English and the 8th grade students? perceptions of those attitudes. As a result, this study sheds light on parental attitudes towards English and their children?s learning English as a foreign language and students? perceptions of these attitudes. Finally, it states implications for further research.