İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri ile okuma becerileri üzerine bir inceleme
An investigation into the relationship between digital addiction levels and reading skills among fourth-grade primary school students
- Tez No: 966506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri ile okuduğunu anlama başarıları ve okumaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu değişkenlerin cinsiyete, ekran başında geçirilen süreye, kardeş sayısına, anne-baba eğitim düzeyine ve sosyo-ekonomik düzeye göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Adana ili Karataş ve Çukurova ilçelerindeki devlet okullarında eğitim görmekte olan 274 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Dijital Bağımlılık Ölçeği, Okuduğunu Anlama Başarı Testi ve Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin dijital bağımlılık düzeylerinin yüksek, okuduğunu anlama başarı ve okumaya yönelik tutum puanlarının ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, dijital bağımlılık düzeyi yüksek olan öğrencilerin okuduğunu anlama başarılarının ve okumaya yönelik tutumlarının anlamlı şekilde düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla dijital bağımlılık puanlarının düşük, okuduğunu anlama ve okumaya yönelik tutum puanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Ekran başında geçirilen süre arttıkça dijital bağımlılık ve okumaya yönelik tutum puanlarının arttığı; okuduğunu anlama başarı puanlarının düştüğü tespit edilmiştir. Kardeş sayısı, anne-baba eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzey açısından dijital bağımlılık, okuduğunu anlama başarı ve okumaya yönelik tutum puanları anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırmada dijital bağımlılık ve okuduğunu anlama başarı arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki; dijital bağımlılık ve okumaya yönelik tutum arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki; okuduğunu anlama başarı ve okumaya yönelik tutum arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between digital addiction levels and both reading comprehension performance and attitudes toward reading among fourth-grade primary school students. It also investigates whether these variables differ based on gender, screen time, number of siblings, parental education level, and socioeconomic status. The research employs a correlational survey model. The sample consists of 274 fourth-grade students enrolled in public schools in the Karataş and Çukurova districts of Adana, Turkey, during the 2021–2022 academic year. Data were collected using the Digital Addiction Scale, Reading Comprehension Achievement Test, and Reading Attitude Scale. The results were analyzed using SPSS 25. According to the research findings, it was determined that the students' digital addiction levels were high and their reading comprehesion and attitude scores towards reading were above average. Students with higher levels of digital addiction had significantly lower scores in both reading comprehension and reading attitude. Female students had lower digital addiction scores and higher reading comprehension and reading attitude scores compared to their male counterparts. Increased screen time was associated with higher digital addiction and reading attitude scores, but lower reading comprehension scores. Significant differences were found in students' scores based on number of siblings, parental education level, and socioeconomic status. A moderate negative correlation was found between digital addiction and reading comprehension, as well as between digital addiction and reading attitude. Additionally, a strong positive correlation was observed between reading comprehension and reading attitude.