Türkiye'de vergi denetiminin etkinliği : Ankara ili vergi denetmen ve denetmen yardımcılarına yönelik bir uygulama
Türkiye?de vergi denetiminin etkinliği : Ankara ili vergi denetmen ve denetmen yardımcılarına yönelik bir uygulama
- Tez No: 270939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Vergi denetimi; vergi yasaları ve vergiye tabi tutulan yükümlülerin ve vergi işlemlerinin tam olarak kavranabilmesini sağlayan ve vergi idaresi ile yükümlülerin mevcut vergi sisteminde yer alan ilke ve kurallara uygun davranıp davranmadıklarını belirlemeye yönelik olan ve vergi idaresi tarafından yapılan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir.Örgütsel başarı, genellikle ?etkinlik? ve ?verimlilik? kavramları ile değerlendirilmektedir. Etkinlik; örgütün amaçlarına ulaşma derecesini, başarı ve başarma derecesini belirtmektedir. Verimlilik ise, en az vergi masrafıyla en fazla vergi geliri elde etmeyi ifade etmektedir.Vergi denetiminde etkinliğin sağlanmasını sadece vergi denetim sistemindeki alınacak birtakım tedbir ve düzenlemelerle gerçekleştirmek mümkün değildir. Olaya sistem yaklaşımı anlayışından hareketle bir bütün olarak bakılması ve vergi idaresinin etkinliği açısından olayın değerlendirilmesi daha uygun olacaktır.Yaptığımız analizde vergi denetimi ile ilgili vergi denetim elemanlarının karşılaştığı sorunları ve bu sorunların vergi denetimini üzerindeki etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ana kitlesini, Ankara ilinde faaliyet göstermekte olan Vergi Denetmen ve Vergi Denetmen Yardımcıları oluşturmaktadır. Analiz sonuçları vergi denetim elemanlarının kendi aralarında bir iç çekişmenin yaşandığı ve denetim birimleri arasında bir örgütlenme sorunu olduğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Tax audit is described as that it provides to be comprehended tax laws, and abligor changed with tax and fiscal manipulations totally; that determines attened whether tax administration and abligors act in accordance with the prinçiple and rules being at the present tax system or not ; and all processes made by tax administration.Organizational accomplishment generally is assessed with the concepts of ?efficiency? and ?productivity?? Express oblaining maximum tax revenue with minimum tax expense.Providing efficiency in the tax audit is not possible to actualize with taking only some measurements and arrangements in the tax audit system. It will be more convenient that the event is thought as a whole in terms of the thoughts of systems approach and it is evaluated in terms of the efficiency of tax administration.That the conduct of tax audit by four different control units and sometimes being seen an infighting among units cause to decrease efficiency in the supervision; the reguirement of consalidation of units or being subjected to a new structuring are obvious.The main crowd of the research constitutes Tax supervisor and the assistants of Tax Supervisor who work in the province of Ankara. The results of analysis have a quality that supports the members of tax supervision have on infighting among themselves and there is an organization problem among supervision units.