Seyahat acentalarında pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi: İstanbul'da faaliyet gösteren seyahat acentalarında uygulanan pazarlama stratejileri üzerine yapılan bir araştırma
Marketing strategy development in travel agents: A research on marketing strategies of travel agents operated in İstanbul
- Tez No: 220500
- Danışmanlar: PROF.DR. A. CELİL ÇAKICI, Y.DOÇ.DR. LÜTFİ ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Degisen çevre kosulları ve bilgi teknolojilerinde yasanan gelismeler, rekabete küresel bir boyut kazandırmıstır. Bu durum, seyahat acentalarının pazarlama faaliyetlerinin basarısını ve devamlılıklarını dogrudan etkilemektedir. Dolayısıyla, acenta yöneticileri açısından, seyahat acentasının ayakta kalabilmesi ve pazarlama faaliyetlerinin basarıya ulasması için, dogru pazarlama stratejileri gelistirmek ve uygulamak bir zorunluluk haline gelmistir. Seyahat acentaları, turizm dagıtım sistemindeki temel aracı kuruluslar olup; esas olarak destinasyonlar, turistik hizmet üreticileri ve tüketiciler arasındaki baglantıyı saglamaktadır. Genel olarak pazarlama stratejisinin üç boyutu bulundugu kabul edilmektedir. Bu boyutlardan ilki, hedef pazarların belirlenmesi, ikincisi, hedef pazarın ihtiyaç ve isteklerine uygun pazarlama karmasının gelistirilmesidir. Üçüncü ve son boyut ise, pazarlama bütçesinin pazarlama karması elemanları arasında dagıtılmasıdır. Seyahat acentalarında, pazarlama stratejilerinin nasıl gelistirildigini belirlemek üzere yapılan arastırmaya stanbul'da faaliyet gösteren 170 seyahat acentası katılmıstır. Arastırma, 2007 yılı Mart ayında, gelistirilen bir anketin yüz yüze ve kolayda örnekleme yoluyla uygulanması ile gerçeklestirilmistir. Elde edilen verilere göre, arastırmaya katılan seyahat acentalarının yaklasık % 30'unda pazarlama-satıs bölümü bulunmamaktadır. Öte yandan, acentaların, % 60'ında da müsterilerin herhangi bir sekilde gruplandırılmadıgı belirlenmistir. Ayrıca, seyahat acentalarında pazarlama stratejileri gelistirilirken yapılması olası faaliyetlerin yapılma oranlarının da düsük oldugu tespit edilmistir. Bir diger çarpıcı sonuç ta, acentaların % 45'inde pazarlama faaliyetleri için bütçe hazırlanmadıgıdır. Elde edilen verilere göre, acentalarda pazarlama karmasının hizmet elemanı belirlenirken en çok acenta yöneticilerinin tecrübeleri ve pazarlama arastırmalarının sonuçları dikkate alınmaktadır. Dagıtım elamanı konusunda ise, acentaların % 61'inin dolaylı dagıtım stratejisini, % 39'unun ise dogrudan dagıtımı tercih ettikleri tespit edilmistir. Öte yandan, tutundurma faaliyetlerinde ise en çok kisisel satısın etkin oldugu ve tutundurma faaliyetlerinin daha çok acenta çalısanları tarafından yürütüldügü belirlenmistir. Sunulan hizmetlerin fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınan en önemli hususların hizmetin kalitesi ve maliyeti oldugu, fiyat farklılastırmasında ise tedarikçilerin fiyatlarının daha belirleyici oldugu tespit edilmistir. Tez çalısması, seyahat acentası yöneticilerine dönük çesitli önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changing environment and development in information technologies brought in a global dimension to competition. The changing environment and global competition affect the success of marketing activities of travel agents and sustainability of their business. So developing and implementing right marketing strategies become very essential for travel agent managers. Travel agents are one of the main intermediaries in tourism industry. In fact, they create link between destinations, tourism service providers and the tourists. It is accepted that marketing strategy has three dimensions (Kotler 2003: 69). First, one is determining target markets. The second is creating marketing mix that will satisfy needs and wants of the customers and the third one is allocating marketing budget among the marketing mix. The purpose of this thesis is to examine marketing strategy development activities of travel agents. For this purpose an empirical research was conducted on travel agents operating in Istanbul in the March 2007, and 170 travel agents had responded to the survey. Data were collected via questionnaire and convenience sampling method was used. The findings indicate that nearly 30 percent of agents seem to not having a marketing/sales department. On the other hand, in the 60 percents of agents, customers are not grouped according to any variable. Also another remarkable finding is that frequency rates of possible marketing strategy development activities are low. The findings about marketing mix strategies in travel agents indicate that, the experience of managers and results of marketing researches are taken into consideration highly while the service is being developed. It was found that 61 percent of agents prefer indirect distribution strategy where as 39 percent prefer direct distribution. In terms of promotion, personal selling is very effective and promotional activities are hold by employee of travel agent. On the other hand, quality and costs of services play critical role in pricing of service, however in price differentiation, price of service providers? plays critical role. The study ends with some suggestions for travel agents? managers.