Serpil Ural'ın çocuk kitaplarının incelenmesi
The research of Serpil Ural's children stories
- Tez No: 220501
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalısma Serpil Ural'ın çocuk kitaplarının biçimsel, dil, içerik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Çalısmada çocuk edebiyatı kavramı, çocuk edebiyatının genel nitelikleri, çocuk edebiyatında önemli yerleri olan çocuk kitaplarının ve hikâyelerinin özellikleri ve aynı zamanda 7?11 yas grubu çocuklarının gelisim özellikleri yer almaktadır. Bu bölümler çalısmanın temellendirilmesi açısından önemlidir. Bu çalısmada, Serpil Ural'ın 21 çocuk kitabı incelenmis ve bu kitapların ve kitaplardaki hikâyelerin çocuklar için uygunlugu degerlendirilmistir. Söz konusu eserlerin çocukların seviyesine ilgi ve ihtiyaçlarına ne ölçüde seslendigi, çocuk kitaplarında bulunması gereken kriterlere uygunlugu gibi konuların degerlendirilmesi yapılmıstır. Serpil Ural'ın çocuk kitapları biçimsel özelliklerine göre incelenerek kapak, resim, yazı karakteri, kitabın boyutu, sayfa düzeni, ciltleme gibi özelliklere göre degerlendirilmistir. Serpil Ural'ın çocuk kitaplarının içerik özelliklerinin degerlendirilmesinde dilbilgisi ve güçlük formülleri esas alınmıstır. Kitaplardaki edebi türün hikâye oldugu tespit edilerek bu hikâyelerin unsurlarının çocuk edebiyatına ne ölçüde uydugu degerlendirilmistir. Aynı zamanda bu çalısmada Serpil Ural'la görüsülerek onun düsüncelerine de yer verilmistir. Kitapların, biçimsel özellikleri ve içerik özellikleriyle genel olarak degerlendirilmistir ve önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine Serpil Ural?s children stories? formal, linguistic and content properties. In the study, the children literature concept, the general characteristics of children literature, the stories? and children books? properties that play an important role in children literature and also the growth characteristics of children between the age of 7-12 take part. These parts are important in setting the study. In this study, 21 children books of Serpil Ural have been examined and the suitability of them and the stories in them for children have been evaluated. To what extent the works that were mentioned could supply the needs of children and their suitability to the criteria that should exist in children stories have been evaluated. Serpil Ural?s children books have been evaluated by examining through formal characteristics according to cover, picture, font, book?s dimension, page order and binding. In the evaluation of content properties of Serpil Ural?s children books, grammar and difficulty formulas have been based on. By determining that the literary form in the books is story, to what extent these elements of stories adapt to children literature has been evaluated. In this study, by interviewing Serpil Ural, her ideas have been given place as well. The books have been evaluated generally with the formal and content characteristics and suggestions were made.