Kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi kapsamında cezaevi hizmetlerinin özelleştirilmesi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Privatization of prison services within the context of privatization of public services and applicability in Turkey
  1. Tez No: 220514
  2. Yazar: HİLAL GÖRKEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
1980 sonrası dönemde gittikçe ivme kazanan küresellesme dalgasıyla birlikte tüm ülkelerde ekonomik, politik ve sosyal hayatta köklü dönüsümler yasanmaktadır. Hakim iktisadi doktrin haline gelen neo-liberalizmin temel prensipleri dogrultusunda ekonomi politik yeniden sekillenmektedir. Hem gelismis hem de gelismekte olan ülkelerde en göze çarpan degisim kamu tesebbüslerinin birer birer özel sektöre devridir. Özellestirme diye adlandırılan bu süreç neo-liberalizmi uygulamanın temel aracı haline gelmistir. 1980'ler ve 1990'lar boyunca küresellesme akımıyla birlikte mali liberalizasyon ve özellestirmenin ön plana çıkmasıyla, hem gelismis hem de gelismekte olan ülkelerde özellestirme programlarının yaygın sekilde uygulandıgı görülmektedir. Özellestirme ilk önce devletin verimsiz ekonomik faaliyetlerden çekilmesini hedeflemis, daha sonra neredeyse tüm ekonomik hayata ve devletin faaliyetlerine yaygınlastırılmıstır. Günümüzde, savunma, güvenlik, adalet gibi devletin asli fonksiyonlarından sayılan hizmetlerin özel sektöre devredilebildigi görülmektedir. Bu noktada devletin ekonomik hayattaki rolünün nerede olması gerektigi tartısmaları ön plana çıkmaktadır. Cezaevlerinin özellestirilmesi, yeni bir uygulama olmamakla birlikte; özellikle son yıllarda uygulanabilirligi sık tartısılır hale gelmistir. Amerika Birlesik Devletleri, İngiltere gibi birkaç ülkede görülen özel sektör cezaevleri hem maliyet etkinlik hem de devletin fonksiyonları baglamında ele alınmaktadır. Bu çalısmada SWOT analizi yöntemiyle özel sektör cezaevlerinin güçlü ve zayıf yönleri ile özel sektör cezaevlerine yönelen tehdit ve fırsatlar ortaya konulmustur. Bu çerçevede Türkiye'de özel sektör cezaevlerinin uygulanabilirligi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with globalization wave ascended in the period following 1980?s, fundamental changes in economical, political and social life have been seen in all countries. Political economy has been reshaped according to basic principles of neoliberalism which has become the dominant economic doctrine. Probably the most conspicious change in both developed and developing countries is the transfer of public institutions to private sector one by one. The process called privatization have become the basic tool of implementing neo-liberalism. During 1980?s and 1990?s financial liberalization and privatization became a matter of primary importance together with globalization trend and privatization programs had been widespreadly implemented. Firstly, privatization started off with the slogan of withdrawal of government from unproductive economical activities, then it is made widespread to nearly all of economical life and activities of the state. Today, services accepted as the basic functions of the state such as defence, security and justice can be transfered to private sector. At that point, discussions related to the role of the state in the economy come to the fore. Private prison implementation is not a new one, but nowadays applicability of private prisons have been frequently discussed. Private prisons that are seen in a few countries like USA and England are discussed in the context of both cost-efficiency and functions of the state. In this study strong and weak features of private prisons, threats and opportunities towards private prisons are determined through SWOT analyse. In this context applicability of private prisons is examined.