An exploratory study on the development and application of integrated information technology management model: Five cases from Turkish automotive supply industry
Entegre bilgi teknolojileri yönetimi modelinin geliştirilmesi ve uygulanması üzerine bir açıklayıcı çalışma: Türk otomotiv yan sanayii endüstrisinden beş vaka
  1. Tez No: 220574
  2. Yazar: EMRE BEŞLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki organizasyonların bilgi teknolojilerinin (BT) kullanımında istenen davranışın sağlanması için BT yönetişimini nasıl uyguladıklarını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, literatüre dayalı bir Bilgi Teknolojileri Entegre Yönetim Modeli (BTEYM) geliştirilmiştir. Çalışmanın amaçları arasında aynı zamanda BTEYM'in uygulanması yoluyla organizasyonların algılanan BT yönetişimi yeteneklerinin bir üst düzey değerlendirmesini gerçekleştirmek yer almaktadır.Çalışma, BT yönetişimi hakkındaki akademik ve profesyonel literatürün, yasal düzenlemelerin, çerçevelerin ve standartların bir incelemesini içermektedir. Literatür incelemesine dayalı bir biçimde, BTEYM'in oluşturulmasında Bleicher'in Entegre Yönetim Modeli (EYM) kavramsal modelleme aracı olarak kullanılmıştır. BTEYM, BT yönetişimi literatürünü, dokuz farklı yönetim bileşeni oluşturacak şekilde, yatayda üç yönetim seviyesi (normatif, stratejik ve operasyonel) ve dikeyde üç yönetim boyutu (amaçlar, yapılar ve davranışlar) üzerinden tartışmaktadır. Kavramsal modelleme aşamasını, Türkiye'de otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren beş firmanın katıldığı bir örnek olay incelemesi aşaması takip etmiştir. Yapılan görüşmelerde belirli bir akış sağlaması amacıyla BTEYM'e dayalı bir soru formu hazırlanmıştır. Her firmada üst düzey ya da BT'den sorumlu bir yönetici ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, çalışmada yer alan firmaların BT yönetişimi yetenek düzeylerinin stratejik ve operasyonel amaçlar dışında farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. BT yönetişiminin stratejik ve operasyonel amaçları söz konusu firmalar tarafından iyi anlaşılmakla birlikte, yapılar ve davranışlar boyutunda, özellikle de normatif ve stratejik davranışlar ile stratejik ve operasyonel yapılar açısından iyileştirme fırsatları mevcut bulunmaktadır. Sözü edilen genel iyileştirme alanlarının yanı sıra, belirli BT yönetişimi kavramlarının, etkin BT yönetişimi uygulamalarında destekleyici ya da engelleyici rol oynadıkları belirlenmiştir. Son olarak, BT kontrol çerçevesi, bağımsız güvence, BT proje yönetimi, komite ve kurullar, IT prensipleri ve son kullanıcıların BT stratejilerinin belirlenmesine katkısı gibi, literatürde yer alan bazı BT yönetişimi mekanizmalarının etkin bir biçimde uygulanmadığı tespit edilmiştir. Özetle araştırmanın sonuçları, farklı yetenek seviyelerini ayrıştırabilmesi ve genel ile özel iyileştirme alanlarını belirleyebilmesi açısından, firmaların BTEYM'den mevcut BT yönetişimi yeteneklerinin belirlenmesi amacıyla yararlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore how Turkish organizations are implementing information technology (IT) governance to achieve desirable behavior in the use of IT. For this purpose, a literature based Integrated IT Management Model (IITMM) is developed. Research objectives further includes a high-level assessment of organizations? perceived level of IT governance capabilities by applying the proposed IITMM.The research includes a review of academic and professional literature, regulations, frameworks and standards on IT governance. Based on the literature review, Bleicher?s Integrated Management Model (IMM) was used as a conceptual modeling tool for developing the IITMM. The IITMM discusses the IT governance literature in three horizontal management levels (i.e. normative, strategic and operational) and in three vertical management dimensions (i.e. goals, structures and behaviors) defining nine different management components. Conceptual modeling was followed by a case study phase covering five companies from Turkish automotive supply industry. Based on the IITMM, a questionnaire was developed to provide a structured interview pattern for face-to-face interviews. An interview with a business or IT executive was conducted in each company.Results of the study revealed that except strategic goals and operational goals, different IT governance capability patterns exist for each studied company. Although the strategic goals and operational goals of IT governance are well understood by all participated companies, there is a room for improvement in structures and behaviors dimensions, especially in normative behaviors and strategic behaviors, as well as in strategic structures and operational structures. Besides these general improvement areas, specific IT governance constructs are identified as drivers or inhibitors of effective IT governance implementation. Finally, some IT governance mechanisms discussed in the IT governance literature, such as IT control framework, independent assurance, IT project management, committees and councils, IT principles and end-user involvement in determining IT strategies, were perceived as not effectively implemented. In summary, the results indicate that the IITMM provides a useful framework for determining the current IT governance capabilities of companies considering model?s ability to recognize different levels of capabilities and to identify general and specific improvement opportunities.