Sürdürülebilir kalkınma amaçları çerçevesinde bütünleşik refah modeli önerisi
An integrated welfare model proposal within the framework of the sustainable development goals
- Tez No: 979637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma amaçları (SKA) doğrultusunda, bütüncül sosyal politika yaklaşımına dayalı ve akıllı uzmanlaşma stratejileriyle desteklenen bütünleşik bir refah modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de sosyal politika alanında yaşanan kurumsal eşgüdüm eksiklikleri, veri temelli karar süreçlerinin sınırlılığı ve stratejik bütünlük yoksunluğu, SKA'lara uyumlu bir sistemin inşasını güçleştirmektedir. Bu sorunlardan hareketle çalışmada,“Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma odaklı ve bütüncül ilkeleri esas alan bütünleşik bir sosyal politika modeli geliştirilebilir mi?”sorusuna yanıt aranmaktadır. Araştırma, kuramsal çerçeveden türetilmiş nitel bir yaklaşımla, keşfedici desen çerçevesinde yürütülmüştür. Kavramsal analiz, doküman incelemesi ve tematik eşleştirme teknikleriyle yürütülen analiz sürecinde ulusal ve uluslararası politika belgeleri değerlendirilmiş; SKA'lar, sosyal politika bileşenleri ve akıllı uzmanlaşma stratejileri arasındaki ilişkiler modellenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin mevcut yapısının dönüşüm ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, veri odaklı, eşgüdümlü ve yapay zekâ destekli bir sosyal politika koordinasyon modeli önerilmiştir. Model, Sakarya örneğinde pilot senaryo ile yapılandırılmış; uygulamaya yönelik master planı, yönetişim yapısı ve yaygınlaştırma stratejileriyle birlikte kurgulanmıştır. Çalışma, sosyal politika alanına hem kuramsal katkı sunmakta hem de uygulanabilir bir stratejik çözüm modeli önermektedir. Çalışmada önerilen modelin, Türkiye'nin gelecekteki sosyal politikasını şekillendirmek için önemli bir altyapı oluşturacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an integrated welfare model grounded in a holistic social policy approach and supported by smart specialization strategies, in alignment with the Sustainable Development Goals (SDGs). In Turkiye, institutional fragmentation, limited data-driven decision-making, and the absence of strategic coherence continue to hinder the development of a social policy system that aligns with the SDGs. Against this backdrop, the study explores the question: Is it possible to design an integrated social policy model for Turkey that is both sustainability-oriented and grounded in holistic principles? Adopting a qualitative research design within an exploratory framework, the study employs conceptual analysis, document review, and thematic mapping to analyze national and international policy documents. Through this process, the interrelations among SDGs, social policy components, and smart specialization strategies are systematically modeled. The findings reveal a critical need for structural transformation in Turkiye's current system. In response, the study proposes a data-driven, AI-supported, and coordination-oriented social policy governance model. The model was designed and tested through a pilot scenario in Sakarya, accompanied by an implementation master plan, governance structure, and scaling strategy. This research contributes to the theoretical discourse on social policy and offers a viable and strategic solution model for practical application. We believe that the proposed model provides a vital foundation for shaping the future of social policy in Turkiye.