İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin öfke tepkisiyle arkadaş bağlılığının incelenmesi
Relationship between anger and friend attachment among eighth graders
  1. Tez No: 220655
  2. Yazar: BERNA SAÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma; ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin öfke tepkisi ile arkadaş bağlılığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında, Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçesinde bulunan ilköğretim okulları 8.sınıfta okuyan tüm öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise, Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçesinde bulunan, 8.sınıf öğrencileri arasından seçilmiştir. Araştırmaya 2005-2006 eğitim öğretim yılında ilköğretim 8. sınıfa devam eden 356'sı kız ve 350'si erkek olmak üzere toplam 706 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla ?Arkadaş Bağlılık Ölçeği? ve ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada, ilişkisiz ölçümler için tek yönlü varyans analizi yöntemi kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between anger reactions and peer attachment. The population of this study was the 8th grade students who are attending the primary schools in Seyhan and Yuregir district. The sample was consisting of 356 female, 350 male 8th grade students in 2005- 2006 education year. Data were obtained by using ?Peer Attachment Scale? and ?Trait Anger Scale? and ?Anger Expression Scale?. Data were analyzed one-way analysis of variance.