Kamu yönetiminde e-devlet yapılanması ve Türkiye için e-devlet model önerisi
E-government construction in public administration and e-government model for Turkey
- Tez No: 220668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz toplumu bilgi toplumu, günümüz devleti ise bilgi devleti olarak adlandırılmaktadır. Bilgi çağı içerisinde yerini almak isteyen devletler, bugünün ve geleceğin idari yönetiminin ?elektronik devlet? anlayış ve uygulamalarından geçtiğini vurgulamaktadırlar. Bu bakış açısından yola çıkılarak, kamu yönetiminin yeniden yapılanması, yerel yönetimlerin etkin ve verimli çalışması, işlemlerin hızlı ve standart halde yapılması vb. konularda e-Devlet alanında sürekli yatırım yapılmaktadır.Bu tez Kamu yönetiminde genel olarak e-Devlet yapılanması, dünyada ve Türkiye'de e-Devlet uygulamaları ve Türkiye için e-Devlet modelini kapsamaktadır.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm e-Devletin temeli olan bilgi yönetimi, e-Devlet kavramı ile e-Devlet ile ilişkili diğer kavramlar hakkında detaylı bilgileri içermektedir. Çalışmamın ikinci bölümünde dünyada ve Türkiye'deki e-Devlet uygulamaları detaylı bir şekilde incelendi. Üçüncü bölümde ise dünyadaki ve Türkiye'deki e-Devlet uygulamaları ışığında ve karşılaşılan sorunlarda göz önünde bulundurularak Türkiye için e-Devlet modeli geliştirildi. Sonuç ve öneriler bölümünde ise e-Devlet uygulamalarında karşılaşılan sorunlar irdelendi ve çözüm önerileri sunuldu.
Özet (Çeviri)
Society in this period is information society; state in this period is called as information state. The countries which want to take part in information age have emphasized to practice understanding ?electronic state? of today?s and futures managerial administration. By thinking about this idea, investment has been done in the topics such as reconstruction of public administration, working as productive and active of local public, doing the procedures in quickly and standard form in e-Government model.The aim of this thesis, it includes generally e-Government construction in public administration, e-Government practices in the world and Turkey and e-Government model for Turkey.This work consists of four parts. First part includes in information management which bases on e-Government, detail information?s about e-Government concept with other concepts connected with e-Government idea. Second part of the work, e-Government practices in Turkey and in the world has been examined in details. In third part, e-Government model for Turkey is improved in the light of e-Government practices in Turkey and world by taking account of encountered problems. In conclusion and proposals section, problems encountered in e-Government practices have been investigated and solution suggestions have been presented.