Muhasebede ihtiyatlılık kavramı ve İMKB ulusal sınaî endeksinde işlem gören işletmeler üzerine bir araştırma
Conservatism concept in accounting and a search on companies traded in ISE public industrial index
- Tez No: 220675
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, muhasebenin temel kavramlarından olan ihtiyatlılık kavramı üzerinde durulmuş ve istatistiksel yöntemler kullanılarak İMKB ulusal sınaî endeksinde işlem gören işletmelerin ihtiyatlı olup olmadıkları ve finansal başarı ile ihtiyatlılık arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmanın temelinde ihtiyatlılık kavramının kurumsal yönetim ve muhasebe standartlarının önemli bir ilkesi olduğu ve uzun vadede başarılı işletmelerin aynı zamanda ihtiyatlı da oldukları varsayımı yatmaktadır.Bu doğrultuda İMKB ulusal sınaî endeksinde yer alan 28 adet işletmenin 16 yıllık zaman serileri ele alınarak regresyon analizi yapılmıştır ve şu sonuca ulaşılmıştır. 28 işletmeden sadece bir tanesi ihtiyatlıdır ve İMKB ulusal sınaî endeksinde işlem gören finansal açıdan başarılı işletmeler ihtiyatlı değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been mentioned that conservatism concept which is one of the accounting principles and searched that whether the companies traded in ISE Public Industrial Index are conservative or not, there is a relationship between financial success and conservatism in using statistical methods.It is supposed that in the principal of study conservatism is an important principle of institutional management and accounting standarts and successful companies in the long run are also conservative.It has been carried out that regression analysis to 28 companies? traded in ISE Public Industrial Index by using 16 years time series and result is following. Just one of 28 companies is conservative and financially successful companies traded in ISE Public Industrial Index are not conservative.