The rise of the left in Latin America: An alternative to neoliberal globalization?
Latin Amerika'da solun yükselişi: Neoliberal küreselleşmeye alternatif mi?
  1. Tez No: 220713
  2. Yazar: ÖZGE AYTULUN
  3. Danışmanlar: PROF. ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyanın farklı yerlerinde neoliberal küreselleşmeye karşı gelişen direniş hareketleri, neoliberalizmin alternatifin bulunmadığını söyleyen baskın söylemin aksine alternatiflerin var olabileceğini göstermektedir. Bu tezde neoliberal küreselleşme ve neoliberal küreselleşme yönelik direniş hareketleri incelenirken Antonio Gramsci'nin karşı-hegemonya ve Karl Polanyi'nin karşı-hareket kavramının yer aldığı teorik çerçeveden faydalanılmıştır. Bu teorik çerçeveden hareketle Latin Amerika'da son yıllarda yükselişe geçen sol partilerin neoliberal küreselleşmeye ne ölçüde alternatif oluşturabildikleri incelenmiştir. Neoliberalizmin güçlenmesi ardından neoliberal deneyimlerin getirdiği olumsuzluklar neticesinde sol partilerin yükselişe geçmesi Venezuella örnek olayı ele alınarak incelenmiştir. Tezin son kısmında yer alan Türkiye'deki neoliberal deneyime ilişkin bölüm karşılaştırmalı bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of resistance movements in different parts of the world against the neoliberal globalization shows that there is a room for alternative even if the dominant discourse tries to impose TINA (There is No Alternative) rhetoric. In analyzing the ever-expanding nature of neoliberal globalization and the increasing level of resistance, especially in Latin America, this thesis draws upon the concepts of two master theorists: Antonio Gramsci?s concept of counter-hegemony and Karl Polanyi?s notion of counter-movement. Depending on this theoretical background, the recent wave of left resurgence in Latin America and to what extent leftist governments offer alternative policies to neoliberal globalization are analyzed. In order to better understand the process of rise and demise of neoliberalism and the subsequent rise of leftist governments, Venezuela is examined as a case study. Turkish neoliberal experience is also elaborated on in order to provide a comparative perspective.