Financial liberalization, foreign equity investment and volatility in emerging stock exchanges
Gelişmekte olan menkul kıymet borsalarında finansal liberalizasyon, yabancı hisse senedi yatırımı ve volatilite
  1. Tez No: 220725
  2. Yazar: MEHMET UMUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, finansal liberalizasyonun ve yabancı hisse senedi yatırımının gelişmekte olan menkul kıymet borsalarındaki hisse senetlerinin getiri volatilitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Toplam seviye analizlerinde, finansal liberalizasyon derecesinin ağırlıklandırılmış toplam volatilite üzerinde arttırıcı bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Ağırlıklandırılmış toplam volatilitenin bileşenlerinin analizi, finansal liberalizasyon derecesinin ağırlıklandırılmış toplam volatiliteyi toplam firma volatilitesi ve yerel ülke volatilitesi aracılığıyla etkilediğini göstermektedir. Toplam seviye analizlerin ikinci kısmında, yabancı hisse senedi yatırımının hisse senetlerinin getiri volatilitesi üzerindeki etkisi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için yabancı hisse senedi akışı verisi kullanılarak incelenmiştir. Yabancı kaynak giriş ve çıkışının, ortalama hisse senedi getiri volatilitesi üzerindeki asimetrik etkileri olduğu bulunmuştur. Giriş, ağırlıklandırılmış hisse senedi volatiletisi üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip iken çıkış arttırıcı bir etkiye sahiptir. Şirket seviyesindeki analizde, Amerikan borsalarında eş zamanlı kote olmuş hisse senetlerinin getiri volatilitelerinin zaman serisi değişimleri incelenmiştir. Eş-kotasyon literatüründeki diğer çalışmalardan farklı olarak getiri volatilitesi koşullu varyans modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Şirketlerin lokal ve global piyasa betası gibi risklerinin eş-kotasyondan sonra değişmeden kaldığı bulunmuştur. Üstelik eş zamanlı kote olmuş hisse senetlerinin volatilite dinamiklerinde bir değişim belirlenmemiştir. Ayrıca koşullu varyansın ortalama seviyesinin eş-kotasyon kararından etkilenmediği gösterilmiştir. Böylece, eş zamanlı kote olmuş hisse senetlerinin sahiplerinin ters volatilite etkilerine maruz kalmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of financial liberalization and foreign equity investment on the return volatility of stocks in emerging stock exchanges are investigated. At the aggregate level analyses, it is shown that the degree of financial liberalization has an increasing impact on the aggregated total volatility of stocks. The analysis of the components of the aggregated total volatility indicates that that the degree of financial liberalization impacts the aggregated total volatility through aggregated idiosyncratic and local volatility. In the second part of the aggregate level analyses, the effect of foreign equity investment on the return volatility of stocks is investigated by using foreign equity flow data which is available for İstanbul Stock Exchange. It is found that foreign equity inflow and outflow have asymmetric effects on average stock-return volatility. While an inflow has a decreasing impact on aggregated stock return volatility, an outflow has an increasing impact. At the firm level analysis, the time-series variation in return volatility of stocks that are cross-listed on US exchanges is examined. Unlike previous studies in cross-listing literature, return volatility is analyzed using conditional heteroscedasticity models. It?s found that firms? exposure to risks such as local and global market betas remain unchanged after cross-listing. Moreover, no change in the dynamics of the volatility of cross-listed stocks is detected. Furthermore, it?s shown that the mean level of conditional variance is not affected by the decision to cross-list. Thus, it is concluded that share holders of cross-listed stocks are not subject to adverse volatility effects.