Europeanization and devolution: Centre-local relations in Turkey
Avrupalılaşma süreci, yerelleşme ve Türkiye'de merkez-yerel ilişkileri
- Tez No: 220726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin Türkiye'de merkez-yerel ilişkileri üzerinde yarattığı etkiyi kurumsalcılık teorisi çerçevesinde incelemektedir. Tarihsel ve sosyolojik kurumsalcılık teorilerinden yararlanan çalışmada, Avrupalılaşma sürecininTürkiye'de yerelleşmeye ve desantrilazasyona yol açıp açmadığı sorusuna cevap aranmakta ve AB sürecinin yerel düzeydeki etkisi Kayseri örneği üzerinden değerlendirilmektedir. Araştırmanın göstermiş olduğu temel sonuç, AB üyelik sürecinin yerel düzeyde yarattığı çeşitli taleplere karşın, tarihsel ve politik nedenlerden dolayı Türkiye'de yerelleşme biçiminde bir kurumsal değişimin henüz yaşanmadığı ve merkezin yerel karşısındaki gücünü korumakta olduğudur
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of the EU accession process over the central and local levels of administration in Turkey from an institutionalist framework. The analytical tools of historical and sociological institutionalism are utilized in order to analyze whether Europeanization leads to devolution and the city of Kayseri constitutes the case through which the EU impact at the local level is determined. The main argument of the thesis is that although the EU accession process has created a demand at the local level in terms of changing the power relations with the centre, no institutional change has taken place so far in terms of devolution because of the mediating factors such as strong state tradition, lack of self-government culture and the political and historical context of the centre-local relations in the country and the central level managed to reproduce its power vis-à-vis the local political actors.