The role of natural resources in economic development: Turkey's boron experience
Doğal kaynakların ekonomik kalkınmadaki rolü: Türkiye'nin bor deneyimi
  1. Tez No: 220736
  2. Yazar: MENEKŞE OKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL WİLLİAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Türkiye'nin bor kaynaklarını değerlendirmesini ve bor üretiminden ekonomik fayda sağlamadaki performansını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, doğal kaynakları, bilgi odaklı yatırımları ön plana çıkaran kapsamlı politikalarla desteklemedikçe, bu kaynakların ekonomik kalkınmaya katkıda bulunamayacağını tespit eder. Bu kapsamda, bu tez, bor kaynaklarından önemli faydalar sağlayabilmenin, Türkiye'nin yüksek katma değerli bir üretim için bilgi üretebilme kabiliyetine bağlı olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis aims to analyze the utilization of boron deposits in Turkey and to elaborate Turkey?s performance in deriving economic benefits from boron production. This research finds out that there is not a prescribed contribution of natural resources to economic development unless the resources are associated with comprehensive policies that are placing the investment in knowledge in the forefront. In this regard, this thesis asserts that, deriving significant contributions for its economy depends on Turkey?s ability in knowledge creation for high value added production rather than geological endowment.