A historical and semantical study of Turkmens and Turkmen tribes
Türkmenler ve Türkmen boyları üzerine tarihsel ve semantik bir çalışma
- Tez No: 220737
- Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma onuncu yüzyıl başlarından on dokuzuncu yüzyıldaki Rus işgaline kadar olan zamanı esas alarak günümüz Türkmenistan topraklarında yaşayan ve tarihsel süreçte Oğuz Yabgu Devleti, Selçuk İmparatorluğu, Özbek Hanlıkları ve İran egemenliğinde yaşayan Türkmenlerin tarihini ve boy yapılarını incelemektedir. Çalışmanın amacı, Türkmen boyları, boy konfederasyonları ve kabilelerinin tarihsel süreçte bugünkü şekillerini nasıl aldığını göstermektir. Tarihte oynadıkları rol göz önüne alınırsa, Türkmenlerin ataları Oğuzlar, diğer Türk boyları arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptirler. Bu nedenle, Türkmenler konusunda kapsamlı bir inceleme yapabilmek için çalışmaya, İslam dünyasının en önde gelen âlimlerinin kıymetli eserleri ışığında ?Türkmen? kelimesinin etimolojisi, Türkmen boylarının isimleri ve yapıları hakkında detaylı bir bilgi verilerek başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca Türkmen toprakları olarak bilinen bölge, Oğuz Devleti, Selçuk, Moğol, Timur ve Şeybânî İmparatorlukları, Özbek Hanlıkları, İran İmparatorluğu ve son olarak Rus egemenliğinde kalmıştır. Çalışma, Türkmen tarihindeki bu zor dönemleri detaylı bir şekilde incelerken, Türkmen halkının on dokuzuncu yüzyılda Hive, İran ve Rus nüfuzuna karşı verdikleri mücadeleyi, bu dönemlerde geçirdikleri değişimi ve Rus işgalinden önceki Türkmen boy yapısını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work traces the history and the tribal organization of the Turkmen tribes of today?s Turkmenistan. The study covers the period from the beginning of the tenth century up until the Russian conquest of the nineteenth century with a special emphasis given to the very early history of the Oghuz, the early Seljuk Turkmens and lastly the Turkmens under Uzbek Khanates and Persian rule. The aim is to find out how Turkmen tribes, tribal confederations and clans had taken their contemporary shape. Considering the role they played in history, the Oghuz, the forefathers of the Turkmens, enjoy great importance among the various branches of the Turkish people. Thus, in order to accomplish a comprehensive study of the Turkmen people within Turkistan, this work begins with detailed information about the etymology of the word ?Turkmen,? the names of the Turkmen tribes, and their structure by relying on the valuable works of the leading ancient scholars. Throughout centuries, the territory which is known to be the Turkmen land witnessed several conquerors; the Oghuz, Seljuks, Mongols, Timurids, Shaybanids, Uzbek Khanates and finally the Russians. By examining these troublesome periods in particular, this work aims to analyze the Turkmen people?s struggle against the Khivan, Persian and Russian dominance, and their tribal structure prior to the Russian conquest.