The Ottoman-Russian relations between the years 1774-1787
1774-1787 Osmanlı-Rus münasebetleri
  1. Tez No: 220738
  2. Yazar: ABDÜRRAHİM ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, 1774 yılında Küçük Kaynarca antlaşmasının imzalanması ile başlayıp, 1787 yılında ikinci Osmanlı-Rus harbinin ilanına kadar geçen onüç yıllık sürede, Osmanlı Devleti ve Rusya İmparatorluğu arasındaki diplomatik ilişkiler açıklanmaya çalışılmıştır.Bahsi geçen dönemde iki imparatorluk Kafkasya, Balkanlar ve bilhassa Kırım üzerinde ciddi bir nüfuz mücadelesine girişmişler ve yeni bir savaşın başlaması ihtimali sürekli canlı kalmıştır. Dönemin uluslararası politikasının bir sonucu olarak Avrupa'nın büyük devletleri kendi aralarındaki husumetlerden dolayı Osmanlı ve Rusya arasındaki rekabete uzak kalmışlardır. Sonuç olarak, Osmanlı Devleti ve Rusya, aralarındaki mücadelede, başka dönemlere nazaran, yalnız kalmışlardır.Bu dönem, Rusya'nın Osmanlı Devleti'ne karşı üstünlüğü ele geçirmesine tanıklık etmiş ve iki imparatorluk arasındaki sorunlar 1787 yılında yeni bir savaşın başlamasına sebebiyet vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the diplomatic relations between the Ottoman Empire and Russia during the late 18th century will be analyzed. This study will cover the period from 1774 to 1787, starting with the signing of the Treaty of Küçük Kaynarca, ending with the declaration of the Ottoman-Russian war of 1787-1792.During this thirteen years period, there was an intense rivalry between the two empires, most importantly over Crimea and also over the Caucasus and the Balkans. There were many instances during which the two empires came to the brink of a new war. As a consequence of the international politics of the period, Russia and the Porte were remained relatively alone in their struggle and the Great Powers of Europe isolated from the collision of these two empires because of their hostilities among each other.This period witnessed the beginning of Russia?s superiority over the Ottoman Empire and the conflicts between these two Empires paved the way to a new war in 1787.