Greek policies towards Turkey within the EU framework
AB çerçevesinde Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı izlediği politikalar
- Tez No: 220739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR BİLGE CRİSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı izlediği politikaları, Yunanistan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin etkileri üzerinde durarak incelemektedir. Araştırma sorusu AT/AB üyeliğinin Yunanistan tarafından Türkiye ile olan ikili ilişkilerde nasıl kullanıldığıdır. Odaklanılan zaman dilimi 1981'de Yunanistan'ın adaylık statüsü kazanmasından Türkiye'nin AB üyeliği için aday gösterildiği 1999 Helsinki Zirvesine kadardır. Bu dönemin derinlemesine anlaşılması için İkinci Dünya Savaşı'ndan 1981'e kadar olan zaman dilimi de Yunan dış ve güvenlik politikaları, Yunanistan-AT ilişkileri ve Türkiye'yle ilişkileri açısından incelenmektedir. Bu çalışma, AB üyeliğinin Yunanistan tarafından Türkiye ile olan ikili ilişkilerdeki sorunların çözümünde pazarlık unsuru olarak kullanıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Greek policies towards Turkey with an emphasis on the effect of Greece?s membership to the European Union. The research question is how EC/EU membership was used by Greece in the bilateral relations with Turkey. The focus period is from Greece?s gaining of membership status in 1981 until the Helsinki Summit in 1999, where Turkey was granted candidate status for EU membership. For a thorough understanding of the period, the period by the end of the Second World War until 1981 is also examined in terms of Greek foreign and defense policies, Greece-EC relations and relations with Turkey. This work represents the usage of EU membership by Greece as a bargaining power in its relations with Turkey for solution of the disputes.