A political analysis of closed off Varosha (Maraş) opening
Kapalı Maraş açılımının siyasi yönden analizi
  1. Tez No: 855669
  2. Yazar: MEHMET ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR YURTSEVER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
1967 Arap-İsrail savaşı sonrası dünyanın ve Akdeniz bölgesinin en gözde turizm ve eğlence merkezlerinden birisi olan“Kapalı Maraş bölgesi”, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını müteakip kapalı olarak muhafaza edilmektedir. Kıbrıs Türk Hükümeti, kapalı olan bu bölgenin açılarak yeniden ekonomiye ve turizme kazandırılması maksadıyla 08 Ekim 2020 tarihi itibariyle“Kapalı Maraş Açılımını”başlatmıştır. Ancak bölgede“bölgenin yönetimi”ve“mülk sahipliği”hususu iki ihtilaflı konudur ve bölgenin açılmasının önündeki en büyük engelleri oluşturmaktadır. Bu tezde, 1974'ten günümüze Kıbrıs'ta Maraş meselesi; vakıf malları, mülk sahipliği, iç hukuki düzenlemeler, BM Kıbrıs barış gücü, BM kararları ve BM liderliğinde yürütülen Kıbrıs müzakereleri ile Maraş açılımı kapsamında incelenmiş, 49 yıldır kapalı olarak tutulan Maraş bölgesinin açılmasının önünde bulunan sorunlar ele alınmış, uluslararası hukuk ve insan hakları gözetilerek farklı senaryolar göz önüne alınmış, ve Maraş'ın KKTC Yönetimi altında açılmasına yönelik farklı siyasi çözüm önerileri ele alınarak muhtemel, adil ve uygulanabilir siyasi çözüm önerisi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the 1967 Arab-Israeli war, one of the most popular tourism and entertainment centers in the world and the Mediterranean region, the“Closed off Varosha (Maraş) region”has been kept closed following the 1974 Cyprus Peace Operation. The Turkish Cypriot Government has started the“Closed off Varosha (Maraş) Opening”as of 08 October 2020, in order to reopen this closed area to economy and tourism. However, the issue of“management of the region”and“ownership of immovable property”in the region are two controversial issues and constitute the biggest obstacles to the opening of the region. In this thesis, the Varosha (Maraş) issue in Cyprus since 1974 were examined within the scope of foundation properties, ownership of property, domestic legal arrangements, UN Peacekeeping Forces In Cyprus, UN decisions and the UN-led negotiations carried out and the Varosha (Maraş) opening, the problems in opening of the Varosha region, which had been closed for 49 years, were discussed, and different scenarios were taken into account by considering the international law and human rights and a possible, fair and applicable political solution proposal for the opening of Varosha has been put forward by discussing different political solution proposals for the opening of Varosha under the TRNC Administration