The dynamics of foreign direct investment in Turkey from a historical perspective
Tarihsel yaklaşımla Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye dinamikleri
  1. Tez No: 220741
  2. Yazar: ASENA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. W. JULİAN KORAB KARPOWİCZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde doğrudan yabancı yatırımın yatırım alan ülkeler açısından farklı bileşenlerini tartıştım. Doğrudan yabancı yatırım gelişmekte olan ülkeler tarafından ekonomiyi geliştirmenin en önemli yollarından biri olarak kabul edildiğinden hükümetler yabancı yatırımı ülkelerine çekmek için yarışa girmiş durumdadır. Son yıllarda Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımda görülen gelişmeleri liberalleşmede sebat edilmesi, özelleştirme ve AB'nin etkisiyle açıklamak mümkün olmakla birlikte AB kriterlerini yerine getirmek için yapılan reformlar AB etkilerinden sadece biri olarak değerlendirilebilir. Avrupa Birliği'ne üye ülkeler yatırımlarını AB sınırları içinde yoğunlaştırma eğilimine sahip olduklarından AB üyeliği AB üyesi ülkelerden yatırım almak için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların sinyalleri ve Türkiye'nin konumu son bir kaç yılda olumlu anlamda yabancı yatırım istatistiklerine yansımaya başladı. Bu etkileri daha geniş bir çerçevede inceleyebilmek için Romanya ve Arjantin gibi ülkeyle karşılaştırmalı bir analiz de sunmaktayım. Romanya, Arjantin ve Türkiye bir arada incelendiğinde ekonominin yapısı, özelleştirme, istikrar ve uluslararası bağlantılar (AB örneğinde olduğu gibi) yabancı yatırımı çekmekte önemli özellikler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis I discussed different components of foreign direct investment inflows from the perspective of hosting countries. Since foreign direct investment has been accepted as an important tool for the development of economies, FDI has taken particular attention by governments and there has been a huge competition to attract FDI. Last years show an improvement in FDI attraction of Turkey which can be explained through commitment to liberalization, privatization and influence of EU. In fact reforms made to fulfill EU criteria were only one among many influences of EU on FDI inflows. European countries have a tendency to channel FDI within the borders of EU which consequently renders EU membership is an important advantage for attracting FDI from EU countries. Signals of this advantage when coupled with the geographical position of Turkey showed itself positively in statistics of FDI in Turkey. To illustrate the effects of the relationship with the EU, I provide a comparative analysis with Romania and Argentina. Three of the cases-Turkey, Romania and Argentina- point out to the fact that structure of the economy, privatization and liberalization, stability and international networks (as in the case of the EU) matter considerably when we discuss general trends of FDI inflows.