İlköğretim müfettişlerinin rol ve davranış boyutu kapsamındaki mesleki etik ilkelere uyma düzeyleri konusundaki ilköğretim müfettişlerinin ve öğretmenlerinin algıları
Primary school inspectors and teachers perceptions of levels of adherence to professional ethical principles of primary school inspectors
- Tez No: 220778
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu arastırma, ilkögretim müfettislerinin rol ve davranıs boyutu kapsamındaki mesleki etik ilkelere uyma düzeyleri konusundaki ilkögretim müfettislerinin ve ögretmenlerinin algılarını belirlemek amacıyla yapılmıstır. Arastırma tarama modeli ile yapılmıstır. Arastırmanın çalısma evrini İstanbul ili Anadolu bölümüdür. Arastırmanın iki çalısma grubu bulunmaktadır. Birinci çalısma grubunu Türk Egitim Sisteminin denetim alt sisteminde görev yapan ilkögretim müfettisleri olusturmaktadır. İstanbul ili Anadolu bölümünde görev yapmakta olan ilkögretim müfettislerinin tamamı arastırmaya alınmıstır. Veri toplama aracı olarak tutum ölçer (24 madde) kullanılmıstır. Toplam 130 tutumölçerden 128'i degerlendirmeye alınmıstır. İkinci çalısma grubunu ise, İstanbul ili Anadolu bölümünde bulunan ve Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı resmi ilkögretim okulu sayısı en fazla olan 3 merkez ilçe (Kadıköy, Ümraniye, Pendik) ile okul sayısı en az olan 3 merkez ilçede (Tuzla, Sultanbeyli, Kartal) yer alan 36 ilkögretim okulunda çalısan ögretmenler olusturmaktadır. Merkez dısında kalan Sile ilçelesi ile okul sayısı çok az olan Adalar, bu çalısmanın evrenine alınmamıstır. Veri toplama aracı olarak aynı tutum ölçer kullanılmıstır. Bu alt evrene toplam 662 tutum ölçer uygulanmıstır. Tutum ölçerlerin 481 tanesi degerlendirmeye alınmıstır. Toplanan verilerin analizinde sıklık tabloları, merkezi ve yaygınlık ölçüleri ile degiskenlerin ikili gruplamasında bagımsız gruplarda t-testi, üç veya daha çok gruplamada ise (ANOVA) tek yönlü varyans analizi yöntemi kullanılmıstır. Tek yönlü varyans analizi ile bulunan farklılıkların hangi yönde oldugunu tespit etmek için Post- Hoc Tukey testi kullanılmıstır. Arastırmanın bulgularına göre; müfettisler, meslektaslarının etik ilkelere uyma düzeylerinin her iki boyuta iliskin olarak ve genel olarak ?çok? oldugunu düsünmektedirler. Ögretmenler, ilkögretim müfettislerinin etik ilkelere uyma düzeylerinin her iki boyuta iliskin olarak ve genel olarak ?orta? düzeyde oldugunu düsünmektedirler. Ögretmenler, ilkögretim müfettislerinin rol boyutundaki etik ilkelere uyma düzeylerinin, davranıs boyutundakilere uyma düzeylerinden daha fazla oldugunu belirtmislerdir. İlkögretim müfettisleri, meslektaslarının rol ve davranıs boyutları kapsamında yer alan mesleki etik ilkelere uyduklarını ifade ederken, ögretmenler daha az uyduklarını ifade etmislerdir. İlkögretim müfettisleri ve ögretmenlerin algılarında davranıs ve rol boyutunu olusturan tüm maddeler göreve göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermistir . Ögretmenlerin, ilkögretim müfettislerinin rol ve davranıs boyutlarındaki mesleki etik ilkelere uyma düzeylerine iliskin algıları ile kisisel degiskenlerden cinsiyet arasında anlamlı bir fark çıkmamıstır. Buna karsın kıdem ve brans degiskeni açısından anlamlı farklılıklar saptanmıstır. İlkögretim müfettislerinin, meslektaslarının rol ve davranıs boyutlarındaki mesleki etik ilkelere uyma düzeylerine iliskin algıları ile kisisel degiskenlerden cinsiyet arasında anlamlı bir fark çıkmamıstır. Ancak kıdem degiskenine göre anlamlı bir farklılık saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the goal of determining primary school inspectors' and teachers' perceptions of levels of adherence to professional ethical principles with regard to the role and behavioural dimensions of primary school inspectors. The study was done with a screening model. The geographical scope of the study was the Anatolian region of Istanbul province. The study comprised two groups. The first group consisted of primary school inspectors working in the inspection subsystem of the Turkish Education System. All primary school inspectors working in the Anatolian region of Istanbul province were included in the study. As a means of collecting data, a questionnaire (24 questions) was used. 128 out of a total of 130 questionnaires were evaluated. As for the second group, it consisted of teachers working in 36 primary schools from the three central districts in the Anatolian region of Istanbul which have the highest number of official primary schools attached to the Ministry of Education (Kadıköy, Ümraniye and Pendik) as well as from the three with the lowest number (Tuzla, Sultanbeyli and Kartal). The districts of Sile, which lies outside the centre, and Adalar, which has a very low number of schools, have not been included in this study. As a means of collecting data, the same questionnaires were used. A total of 662 questionnaires were hand out to this group. 481 of the questionnaires were evaluated. Frequency tables were used in the analysis of the data collected; the t-test in that of centralisation and distribution measurements and the grouping of variables into two independent groups; one-way Analysis of Variance (ANOVA) in that of variables in groupings of three or more. In order to determine exactly how the differences found by one-way ANOVA were, the Post-Hoc Tukey test was used. According to the findings of this study, inspectors think the level of their colleagues' adherence to ethical principles to be 'high' in relation to the role and behavioural dimensions and in general. Teachers think the level of inspectors' adherence to ethical principles to be 'medium' in relation to both dimensions and in general. Teachers specified that primary school inspectors' levels of adherence to ethical principles in the role dimension were higher than that in the behavioural dimension. While primary school inspectors expressed their colleagues' adherence to professional ethical principles in the role and behavioural dimensions, they stated that teachers adhered less. In the primary school inspectors' and teachers' perceptions, all the elements that account for the behavioural and role dimensions showed a statistically meaningful difference depending on which job. There was no meaningful difference between teachers' perceptions of the levels of inspectors' adherence to professional ethical principles in the role and behaviour dimensions and 'gender', one of the personal variables. On the other hand, important differences were established with regard to the 'seniority' and 'subject' variables. There was no meaningful difference between primary schools inspectors' perceptions related to the levels of their colleagues' adherence to professional ethical principles in the role and behaviour dimensions and 'gender', one of the personal variables. However, an important difference was established according to the 'seniority' variable.