A glimpse into the first racist approach in the ottoman empire: The 'scientific' racisim of Abdullah Cevdet'
Osmanlı İmparatorluğundaki ilk ırkçı yaklaşıma bir bakış: Abdullah Cevdet'in bilimsel ırkçılığı
- Tez No: 220779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Irkçılık on dokuzuncu yüzyılda dünyadaki en önemli ideolojilerden biriydi. Tüm Avrupa, on dokuzuncu yüzyıl boyunca ırkçılık ideolojisinin etkisindeydi ve bu etki II. Dünya Savaşında tepe noktasına çıktı. Biyolojik farklılıklar sosyal ve politik yaşama taşınıyor, sosyal ve politik karar alma mekanizmalarını doğrudan etkiliyordu. Avrupa'daki bu gelişmelere karşın, ırkçılık Osmanlı İmparatorluğu'nda gelişmedi. Bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu'nda da ırkçı görüşler ileri sürüldü. Abdullah Cevdet tarafından öne sürülen bu görüşler, Osmanlı İmparatorluğu'nda yandaş bulmadı. Ancak bu radikal düşünceler, beklenmedik bir biçimde, 1930'ların Türkiye'sinde yeniden gündeme getirildi ve Abdullah Cevdet, Ziya Gökalp ile birlikte, Kemalist tarih yazımının ana referanslarından biri oldu. Bu çalışma, Kemalist tarih yazımının ana hatlarının yalnızca Ziya Gökalp'e dayanmadığını, aynı zamanda Abdullah Cevdet'tin ırkçı görüşlerinden beslendiğini ileri sürmektedir. Bu bağlamda bu tez, Abdullah Cevdet'in ırkçılığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Racism was one of the most significant ideologies of the nineteenth century. Whole Europe was under the influence of racism all during the nineteenth century and this influence was at its peak in the World War II. Biological differences were carried to the social and political life and they directly affected the decision making processes. Contrary to Europe, racism didn?t flourish in the Ottoman Empire. Nevertheless, racist views were proposed at the Ottoman Empire as well. These views, proposed by Abdullah Cevdet didn?t find any supporters at the Ottoman Empire. However, these radical views were unexpectedly put up on the agenda in 1930s? Turkey and with Abdullah Cevdet and Ziya Gökalp they became one of the main references of Kemalist history writing. This study proposes that a main feature of Kemalist history writing was based on not only Ziya Gökalp, but also it was nourished from racist views of Abdullah Cevdet. In this context, this thesis investigates Abdullah Cevdet?s racism.