Neoliberalism and civil welfare prorvision in Turkey: The case of Deniz Feneri Aid and Solidarity Association
Neoliberalizm ve sivil yardım kuruluşları: Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği örneği
- Tez No: 220786
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Political Science, Social Services, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezde, sivil yardım kuruluslarının yoksulluk söylemlerinin ve yoksullukla mücadele yöntemlerinin Türkiye toplumunda yeni bir iktidar biçimi, öznellikler ve bunlar arasında yeni güç iliskileri yarattıgını iddia edilmektedir. Devletle iliskili olmasına karsın, devletin görece dısında yer alan bu yeni iktidar biçiminin neoliberalizm ve diger küresel ve yerel siyasi ve ekonomik süreçlerle iliskilerini incelemek ve bu süreçlerin Türkiye'deki sivil yardım kurumları üzerindeki etkisini arastırmak için 2005?2007 yılları arasında, uluslararası bir sivil toplum kurulusu olan Deniz Feneri Yardımlasma ve Dayanısma Derneginde bir saha çalısması yapılmıstır. Saha çalısmasında küresel ve yerel süreçler baglamında Deniz Feneri Dernegindeki yoksul ve yoksulluk söyleminin gelisimine ve buna baglı olarak dernegin hayırseverlik ve gönüllülük algısının dönüsümüne, dernegin teknolojik, kurumsal, örgütsel ve insan gücüne dayalı güncel yoksullukla mücadele sistemine ve yardım kararı alma süreçlerine odaklanılmıstır. Saha çalısmasında, Deniz Feneri Dernegi'nin Türkiye'de yoksullugu belli bir biçimde temsil etmenin yanı sıra yeni yoksul, gönüllü ve hayırsever öznellikleri olusturdugu, bu öznellikleri birbirleriyle aralarındaki esitsizlikleri koruyacak sekilde iliskilendirdigi ve Türkiye toplumunda bu özneler ve ait oldukları sosyal sınıflar arasında var olan esitsizlik ve güç iliskilerini yardım iliskisi üzerinden sivil alanda yeniden ürettigi gözlemlenmistir. Bu çalısmada, sonuç olarak, sivil yardım kuruluslarının belirli sınıfların ve siyasi toplulukların yoksulluk algılarını Türkiye kamusalında temsil ettigi, bu kurulusların söz konusu sınıflara yeni temsil ve iktidar kanalları yarattıgı, böylece bu grupların toplum, devlet, yardımlasma, yoksulluk, vatandaslık ve esitsizlik kavrayıslarını neoliberal söyleme eklemledigi iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis suggests that, the civil welfare provision organizations and their conceptions of poverty and methods of poverty alleviation create new power relations, subjectivities, and new relations among these subjects, in contemporary Turkey. To analyze this civil power, that usually lays beyond the state, and its complex relations with neoliberalism, global and local financial and political processes; I conducted an organizational fieldwork in an international civil poor relief organization, the Deniz Feneri Aid and Solidarity Association, between 2005 and 2007. In this fieldwork, I focused on the conceptions of poor and poverty, charity, and volunteerism, and their transformations, the current organizational, technological and human power of the association, and organizational decision making processes in its poverty alleviation activities. I also observed that the representations of the poor and poverty also create the charitable and the volunteer subjectivities in the association. Furthermore, by relating the poor, the charitable and the volunteer, the association dislocates the inequalities and power relations among these subjects and their classes, and it reproduces these power relations in a particular civil setting within a neoliberal polity. Hence, this thesis suggests that civil welfare provision organizations represent particular political groups? discourses of poverty and the poor in Turkish public, create new channels to represent themselves, and furbish these political communities? understanding of society, family, state, assistance, poverty and citizenship with neoliberal values, beliefs and mores in contemporary Turkey.