Strategic value analysis of information technology investments
Bilgi teknolojileri yatırımlarının stratejik değer analizi
- Tez No: 220787
- Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, bilgi teknolojilerinin (BT) stratejik değeri konusuna ışık tutmayı hedeflemektedir. Konuyla ilgili literatür bu yatırımların şirket performansını arttırmada tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Kaynak bazlı yaklaşımdan faydalanılarak hazırlanan bu tez, BT yatırımlarının ancak üç şart sağlandığında performans üzerinde olumlu etki yaratacağını önermektedir. Buna göre, BT yatırımları (a) tamamlayıcı kaynaklarla birlikte hayata geçirildiğinde, (b) BT bazlı yetenekler geliştirmek için kullanıldığında ve (c) çekirdek organizasyonel becerileri desteklemek için kullanıldığında şirket performansını arttıracaktır. Otuz dört şirketten anket yöntemi ile toplanan verilere göre, bilgi teknolojilerinin önemli organizasyonel becerileri desteklemede kullanımının şirket performansı üzerinde olumlu etkisi bulunmuştur. Önerilen araştırma modeli, şirket performansındaki varyasyonun yüzde ellisinden fazlasını açıklamaktadır. Ayrıca sonuçlar, BT bazlı organizasyonel yeteneklerin çekirdek organizasyonel becerileri pozitif yönde etkilediğini, BT altyapısının da BT bazlı organizasyonel yetenekleri arttırdığını göstermiştir. Tamamlayıcı kaynakların BT bazlı yeteneklerin gelişimi ile ilişkisine dair kanıt bulunamamıştır. Bu çalışma, teknoloji altyapısını ölçecek yeni bir yaklaşım sunarak, BT departmanları insan kaynağı ölçümünü geliştirerek ve geniş bir tamamlayıcı kaynak seti kullanarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to shed light upon the strategic value of information technology (IT) investments. Previous literature suggests that IT investments per se are not sufficient for improving firm performance. Drawing from the resource-based view, it is hypothesized in this study that IT investments can deliver higher firm performance if they are (a) combined with complementary assets, (b) leveraged to build capabilities and (c) used to support organizational core competencies. Based on the data collected through a survey of thirty four companies, the findings show that IT support for core competencies has a significant positive effect on firm performance and the research model explains more than fifty percent variation of this performance. Furthermore, the relationship between IT infrastructure and IT-based capabilities as well as the relationship between IT-based capabilities and IT support for core competencies are found to be positive and significant. No support has been found for the business value of complementary assets. The study contributes to the literature by proposing a new measurement for IT infrastructure, improving the measurement for IT department human resources and including an extended set of other complementary resources. Furthermore, the study provides evidence from Turkey, a developing country.