Epistemic truth versus non-epistemic truth: Toward a revised version of the correspondence theory of truth
Bilgisel doğru 'bilgisel olmayan doğru'ya karşı: Gözden geçirilmiş bir karşılık gelme kuramına doğru
  1. Tez No: 220788
  2. Yazar: DENİZ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, doğruluğun, önermelerimiz ve dış dünya arasında bir tür ?karşılık gelme? ilişkisine dayanan ve bilgisel (epistemic) olmayan bir kavram olduğunu savunuyor. Tezimde doğruluğu ?karşılık gelme? olarak açıklayan kuramın geleneksel versiyonlarını açıklayıp bu versiyonlara getirilen eleştirileri Gerçekliğin Erişilemezliği Argümanı(GEA) çerçevesinde sundum. GEA, pek çok felsefecinin bilgisel olmayan (non-epistemic) doğruluk kuramını reddederek bilgisel doğruluk kuramını benimsemesine dayanak oluşturmuştur. Tezimde gerçekleştirmek istediğim amaçlardan birincisi, gerçekliğe erişimimiz olduğunu göstererek GEA'yı çürütmek ve dolayısıyla bu argümanın bilgisel doğruluk kuramının savunusu için sağlam bir dayanak olamayacağını savlamaktır. Bu amacımı gerçekleştirirken iki felsefecinin doğruluk kuramlarından yararlandım. Bunlardan biri gerçekliğe doğrudan olmasa bile dolaylı bir erişimimiz olduğunu ve dolayısıyla da önermelerimizin gerçekliğe karşılık gelip gelmediğini kontrol edebileceğimizi savunan W. P. Alston'ın aletik gerçekçi kuramı; bir diğeri de doğruluğu önermelerimiz ve gerçeklik arasında bir uygunluk ilişkisi olarak açıklayan A. Goldman'ın uygunluk kuramıdır. Tezimdeki ikinci amacım ise, bilgisel doğruluk kuramının sorunlarını tartışarak, bu kuramın bilgisel olmayan doğruluk kuramına oranla avantajlı olmadığını ve iddia edildiği gibi doğruluğu daha erişilebilir kılmadığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis defends the idea that truth is a non-epistemic notion that consists in some correspondence relation between our propositions and external reality. Taking into account the criticisms brought to the classical versions of the correspondence theory of truth, I aimed to contribute a new version of the theory developed by Goldman and Alston that avoids these criticisms. In doing that, I first explained the classical correspondence theory and presented these criticisms under the formulation of Inaccessibility of Reality Argument (IRA). The objection from inaccessibility of reality provided a ground for some philosophers to refute the non-epistemic truth and endorse the epistemic truth instead. An important task of my thesis is to show that the move toward an epistemic account of truth is not justified. I completed this task in two steps. First, I showed that the nonepistemic truth is not inaccessible since we do have some access to external reality and we are able to check whether our propositions correspond to reality. I supported my position by an exposition of Alston?s alethic realist account and Goldman?s fittingness notion of truth. Second, I presented the difficulties with the epistemic notion of truth and claimed that it does not bring us any closer to truth than the nonepistemic truth does.