A training to promote teachers positive attitude towards web use: Self efficacy, web enjoyment, web usefulness and behavioral intention to use the web
Ögretmenlerin internete karşı tutumlarını iyileştirmeye yönelik bir egitim: Öz yeterlilik, zevk alma, kullanışlılık algısı ve davranışsal niyet
  1. Tez No: 220797
  2. Yazar: YUSUF BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı çevrimiçi sayfa oluşturmak üzerine hazırlanan ve uygulanan bir eğitimin öğretmenlerin internete karşı olan tutumu üzerindeki etkisini ölçmektir. Çalışmada tutum kavramını oluşturan yapılar olarak öz yeterlilik, kullanışlılık algısı, zevk alma ve davranışsal niyet dikkate alınmıştır. Bu çalışmayla eğitimin öncesinde ve sonrasında öğretmenlerin öz yeterlilik, kullanışlılık algısı, zevk alma, davranışsal niyetleri ve genel olarak tutumları arasında önemli bir farklılık olup olmadığı sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır. İlgili kavramları ölçerken kullanılmak üzere, Liaw (2002a) tarafından hazırlanmış olan İnternet tutum ölçeği Türkçe'ye çevrilmiştir. Bu ölçeğin güvenirliğini ölçmek üzere İstanbul'daki farklı okullardaki öğretmenlerden oluşan 156 katılımcıyla bir uyarlama çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu Cronbach alfa değeri 0.90 olarak bulunmuş ve bu sonuç ölçeğin Türkçe versiyonunun iç güvenirliği kanıtlanmıştır. Daha sonrasında Mynet portalının ücretsiz hizmeti olan Mysite kullanılarak çevrimiçi sayfalar oluşturmak üzere bir eğitim hazırlanmış ve onaltı öğretmene verilmiştir. Eğitimin öncesinde ve sonrasında Internet tutum ölçeğinin Türkçe versiyonu öğretmenlere uygulanmıştır. Eğitim öncesinde ve sonrasında İnternet tutum ölçeği kullanılarak elde edilen sonuçlar SPSS 15 kullanılarak incelenmiştir. Bu iki sonuç hem Internete karşı tutumu oluşturan kavramlar açısından hem de genel olarak Internete karşı tutum açısından karşılaştırılmıştır. Test sonuçları göstermiştir ki katılımcıların eğitim sonrasındaki Internete karşı tutum, internette öz yeterlilik ve kullanışlılık algıları eğitim öncesine göre istatiktiksel olarak farklıdır ve bu farklılık olumlu yöndedir. Verilen eğitim, katılımcıların internete karşı tutumlarında olumlu ve kayda değer bir etki yaratmıştır. Ayrıca katılımcıların öz yeterlilik ve kullanışlılık algısı düzeylerinde eğitim öncesi ve sonrasında önemli bir farklılık görülmüştür. Eğitim sonrasında zevk alma ve davranışsal niyet değerleri öncesine göre daha yüksek olsa da bu farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Çalışmadan elde edilen sonuca göre; internete karşı tutumu güçlendirmede, eğitimler geliştirme ve uygulama önemli bir araçtır. Bu çalışmada farklı değişkenlerin tutum ile ilişkilerinin inceleneceği yeni araştırma modelleri oluşturulurken, Internet tutum ölçeği kullanılarak bu modellerin test edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effect of compact training on creating a web page on teachers? web attitude, as composed of four constructs: web self efficacy, perceived web enjoyment, perceived web usefulness and behavioral intention to use the web. It attempted to answer whether there is a significant difference between teachers? web self-efficacy, web enjoyment, web usefulness, behavioral intention and attitude levels before and after the training. In order to measure the related constructs, the Web Attitude Scale (WAS) developed by Liaw (2002a) was adapted into Turkish and tested with a sample of 156 participants. The participants of the adaptation study were teachers from different schools in Istanbul. The performed analyses verified the internal consistency reliability of Turkish version of WAS, Cronbach alpha was estimated as 0.90. Training materials on creating a web site using a free service of Mynet Portal, Mysite, was developed by using behavioral modeling method of instruction. The training was offered to sixteen teachers. Before and after the training the Turkish version of WAS was administered. The scores of WAS obtained through the pre and post training administrations were analyzed using SPSS 15. The two sets of scores were compared both on the basis of the overall web attitude and specific four constructs constituting web attitude. The tests showed that the participants? post training web attitude, web self efficacy and perceived web usefulness was significantly different from their pre training web attitude. According to the results, the training created a positive and significant difference on the participants? web attitude. There was also a significant difference on their web self efficacy and perceived web usefulness scores before and after the training. Although the post training scores of perceived web enjoyment and behavioral intention to use the web were higher than the pre training scores, the differences were found not to be significant. The study concluded that, developing and conducting training presented an opportunity for enhancing the web attitude. The study recommended to use the adapted version of WAS in order to examine interrelations between variables related to attitude by designing new research models.