The green card scheme: An ethnography of 'the state' and its 'poor citizens' in Adıyaman
Yeşil kart sistemi: Adıyaman'da 'devlet' ve yoksul vatandaşlar' üzerine etnografik bir çalışma
- Tez No: 220851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLAL NAZAN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez temel olarak, `yoksul' vatandaşların sağlık hizmetlerinden bedelsiz olarak yararlanmaları amacıyla oluşturulmuş bir sosyal yardım mekanizması olan Yeşil Kart Sistemi'nin Adıyaman'daki gündelik işleyiş biçimlerini ele almaktadır. Çalışma,Yeşil Kart Sistemi etrafında gerçekleşen gündelik etkileşimlerin eleştirel bir analizi üzerinden, Adıyaman'da `devlet' ve yurttaşlar arasındaki ilişkilerin, çeşitli söylemler, pratikler ve yurttaşların Yeşil Kart Sistemi'nin işleyişinden sorumlu yerel bürokrasi ve kurumlarla etkileşimleri sürecinde nasıl kurulduğu, ve `devlet' ve `yurttaş' kategorilerine gündelik hayat düzeyinde nasıl anlamlar yüklendiği sorularını ele almayı amaçlamaktadır.Bu tezin temel argümanı şudur ki, gerek Yeşil Kart Sistemi'nin devlet görevlileri eliyle yönetilme biçimleri, gerekse Yeşil Kart'tan yararlananların Sistem'le ilişkiye geçme biçimleri, Adıyaman'da kalkınma ve modernleşmeyle sağlanacak bir tanınmaya dair ümitlerin, giderek artan ölçüde, `sahipsizlik' ve kayıp kavramları üzerinden ifade edilen bir dışarıda bırakılmışlık hissine ve buna mukabil ortaya çıkan bir devlet tarafından `sahip çıkılma' ve tanınma arzusuna dönüştüğü bir bağlamda tecelli etmektedir. Bu anlamda, çalışma bu `dışarıda bırakılma' hissiyatının materyal ve söylemsel tezahürleriyle, `marjda kalmış' bir lokalite olarak Adıyaman üzerine bir inceleme olarak da okunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly about the everyday workings of the ?Green Card Scheme? - asocial assistance mechanism providing free health care services to ?poor? citizens - inAdıyaman. Through a scrutiny of the everyday interactions around the Green Card, thisthesis intends to explore the question of how the relationships between ?the state? andcitizens are produced, and how the categories of ?state? and citizenship are substantiatedat the everyday level in Adıyaman, by means of various discourses and practices and inthe process of citizens´ interactions with the local bureaucracy and institutions in chargeof implementing the Green Card Scheme.The main argument of this thesis is that both the ways in which the Green Cardscheme is regulated by state officials, and the ways in which the recipients deal with thescheme in Adıyaman, occur in a context where hopes for overall development andrecognition by modernization are increasingly giving way to a sense of marginality inthe form of `disownment? and loss and a desire to be re-owned and recognized by ?thestate?. As such, this thesis can also be read as an exploration of the material anddiscursive formations of marginality and a marginal locality (Adıyaman) in Turkey.