Managing irrigation-induced salinity: The case of Harran plain
Sulama kaynaklı tuzlanmanın yönetimi: Harran ovasındaki durum
  1. Tez No: 220852
  2. Yazar: HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, sulama-kaynaklı tuzlanma sorunu dinamik bir modelden yararlanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Modelde, birbirinden bağımsız yönetilen 2 komşu sulama birliğinde yaşayan bütün çiftçiler ortak bir yeraltı suyunu paylaşmaktadır. Fakat, bölgedeki eğim yüzünden çiftçilerin yükselen taban suyundan asimetrik olarak etkilendikleri varsayılmıştır. Herbir çiftçinin fayda fonksiyonu kendi kullandıkları sulama suyu yanında yeraltı suyunun seviyesine de bağlı olduğu için, bütün çiftçiler arasında stratejik bir etkileşim söz konusudur. Bu çalışmada, metodoloji olarak diferansiyel oyunlar, çözüm konsepti olarak da Açık-Döngülü Nash Dengesi kullanılmıştır. Model 4 farklı senaryo üstünden işlenmiştir. Bu bağlamda, herbir çiftçi kendi sulama birliğindeki diğer çiftçilerle ortak hareket etse dahi, toplumsal olarak optimal olan yer altı suyu seviyesine ulaşılamayacağı gösterilmiştir. Bu koşullar altında, tipine göre herbir çiftçiye önerilmek üzere yeraltı suyuna bağlı olarak degişen 2 farklı girdi vergisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, irrigation-induced salinity is analysed through a dynamic model. In the model, all the farmers in two neighboring Water User Associations (WUAs), which are managed independently, contribute to the accumulation of a common groundwater. However, by assumption, they are asymmetrically affected by the rising watertable due to the slope in the region. Since each farmer?s benefit function depends on not only his own irrigation parcatices, but also the groundwater accumulation, there are strategic interactions among all the farmers. We use differential games as the methodology and the open-loop Nash equilibrium as the solution concept. We analyse the model under four different scenarios. We show that even when each farmer moves in cooperation with other member farmers in his/her own WUA, socially optimal level of groundwater accumulation cannot be reached. Under these conditions, two different input taxes based on the level of groundwater accumulation are offered to each type of farmers to induce them to take sustainable irrigation decisions.