Understanding social anxiety through adolescents perceptions of interparental conflict and parental rejection
Sosyal kaygıyı, ergenlerin algıladıkları ebeveynler arası çatışma ve ebeveyn reddi ile anlamak
  1. Tez No: 220853
  2. Yazar: BAŞAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu arastırmanın amacı ergenlerin sosyal kaygı düzeylerinin, algıladıkları sık, yogun ve çözümlenmemis ebeveynler arası çatısma ve ebeveyn reddi ile olası iliskisini anlamaktır. Cinsiyetin sosyal kaygı düzeyine ve bu iliskiler üzerindeki etkisine de bakılmıstır. Buna ek olarak ergenlerin algıladıkları ebeveynler arası çatısma ve algılanan ebeveyn reddi arasındaki iliski de incelenmistir. Örneklem İstanbul'da ki bes lisede okuyan 406 ögrenciden olusmaktadır. Tüm ögrenciler, ebeveynlerin birlikte yasadıgı ve orta sosyo-ekonomik duruma sahip ailelerden gelmektedir. Veri toplamak için, ?Sosyal Durumlarda Kendini Degerlendirme Ölçegi?, ?Çocukların Evlilik Çatısmasını Algısı Ölçegi? ve ?Ebeveyn Kabul-Red Ölçegi/Çocuk Kısa Formu? kullanılmıstır. ?Ebeveyn Kabul-Red Ölçegi/Çocuk Kısa Formu?nun Türkçe'sinin güvenirlik çalısması arastırmacı tarafından yapılmıstır ve formun yeterli güvenirlige sahip oldugu gösterilmistir. Bulgular, algılanan sık ve yogun ebeveynler arası çatısma ve ebevyn reddinin sosyal kaygı ile anlamlı olarak iliskilendigini gösterirken, algılanan çözümlenmemis ebevyenler arası çatısma ve sosyal kaygı arasında anlamlı bir iliski çıkmamıstır. Sosyal kaygı seviyeleri cinsiyetler arası fark göstermezken, bulgular ebeveynlerin ve çocukların cinsiyetlerinin sosyal kaygıyı anlamakta önemli oldugunu isaret etmektedir; algılanan ebeveynler arası çatısma ve baba tarafından red, sadece erkeklerde sosyal kaygıyı belirleyen faktörler olarak çıkarken, algılanan baba reddinin sosyal kaygıyı anlamakta, algılanan anne reddinden daha önemli oldugu bulunmustur. Ayrıca algılanan ebeveynler arası çatısma ve algılanan ebeveyn reddi arasında da her iki cinsiyet için anlamlı pozitif korelasyon bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to understand the possible relation of social anxiety to adolescents? perception of intense, frequent and unresolved interparental conflict and parental rejection. The effect of gender on these relations and on social anxiety was also investigated. Additionally, the relationship between adolescents? perceptions of interparental conflict and parental rejection were examined. The sample consisted of 406 students from five high schools in Istanbul. All were from intact families with moderate SES levels. For data collection, ?Liebowitz Social Anxiety Scale?, ?Children?s Perception of Interparental Conflict Scale?, and ?Parental Acceptance- Rejection Questionnaire/Child Short Form? were used. The reliability study of the Turkish version of PARQ/Child Short Form was carried out by the researcher and it was shown that it has sufficient reliability. The findings indicated that intense and frequent perception of interparental conflict and parental rejection were associated to social anxiety whereas unresolved interparental conflict was not related to social anxiety. Although no difference was found between females? and males? social anxiety levels, the findings showed the importance of the parents? and the child?s gender in understanding social anxiety; it was found that perception of interparental conflict and parental rejection were predictive factors for only males? social anxiety levels and perceived paternal rejection plays more important role than perception of mother rejection in understanding social anxiety. Furthermore, it was shown that there is a significant positive correlation between perception of interparental conflict and perception of paternal and maternal rejection for both males and females.