Orduda iş tatmini: Subayların iş tatminini etkileyen faktörler üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma
Job satisfaction in the army: A comperative example on the factors effecting officers' job satisfaction
  1. Tez No: 220868
  2. Yazar: ZAFER SAVAŞ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Neden çalısırız? İnsanoglu yaratıldıgı günden itibaren bazı ihtiyaçlarınıkarsılayabilmek için bir seyler üretmis, bir seyler meydana getirmis yani çalısmıstır.Günümüzde artık is sadece bir is olmaktan daha öteye gitmis, bireyin zamanının büyükbir bölümünü kapsamıs hatta is dısındaki zamanını da etkiler hale gelmistir. Artık isortamının bireyler için ne kadar önemli oldugu ve onları ne kadar etkileyebilecegiaçıktır.Bu durum kendine özgü özellikleri ile benzersiz olan ordu için de en önemlikonulardan biridir. Çünkü ordu yani askerlik, askeri personel için sadece bir is veyaçalısma yeri degil bir yasam tarzı ve hayat felsefesidir. Bu yüzden askeri personeltarafından is tatmininin hissedilmesini saglamak ordunun en büyük problemlerinden biriolmalıdır.Bu çalısmada ordudaki is tatmininin gelistirilebilmesi maksadıyla is tatmininietkileyen faktörlerin tespit edilmesi üzerinde durulmustur. Bu amaçla orduda yapılacakbir is tatmini arastırması için en uygun görevlerin / birliklerin en uç iki görev / birlikolan merkez karargâh ile sınır birlikleri olması sebebiyle bu birliklerde liderlik ile yetkive sorumlulugu üstlenen subayların is tatminini etkileyen faktörlerin tespit edilmeyeçalısıldıgı karsılastırmalı bir örnek verilmistir.
Özet (Çeviri)
Why do we work? Mankind has been producing and bringing something intoexistence since his creation in order to meet some of his needs, that is to say he has beenworking. Today, working is no longer just a work; it has reached beyond its meaningand filled a great part of an individual?s time even that it affects the time out ofworking. Now, it is clear that how working atmosphere is of critical importance toindividuals and to what extent it influences them.This situation is also one of the significant issues in terms of the army, which isunique with its exclusive characteristics. Because the army or military profession is notjust a place of work or a job for the military personnel, it is also a manner of living andphilosophy of life. Therefore, ensuring job satisfaction by the military personnel mustbe one of the biggest problems of the army.In this study, it is focused on determining the factors that effect job satisfactionin order to improve it in the army. To this aim, due to the fact that the most appropriateunits/duties for investigation of work satisfaction in the army are the two distantunits/duties, namely headquarters and border units, a comperative example is given todetermine the factors effecting officers? job satisfaction where they assume authorityand responsibility with leadership.