Televizyonda kadın programları türlerarasılık ve söylem
Women's programmes on television cross-genre and discourse
- Tez No: 220887
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK İMANÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Family Planning, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Gündüz kusagında yayınlanan kadın programlarının temel özelliklerinin tanımlandıgı bu çalısmada, kadın programlarının türlerarası niteligi ve diger türlerle benzerlikleri belirtilmekte; temel özelligi sıradan katılımcı olan bu programlarda, türsel özelliklerinden kaynaklanan yapılar içinde hangi söylemlerin olusturulup yaygınlastırıldıgı anlatılmaktadır. Ayrıca seçilen üç program, kadın programlarının hangi söylemleri benimsedigini ortaya çıkarmak amacıyla, van Dijk'in söylem yapılarına iliskin kategorileri kullanılarak analiz edilmektedir. Yapılan analize dayanılarak özetle, kadın programları, katılımcıları toplumsal cinsiyetlerine göre aktörler olarak konumlandırarak ve geleneksel Türk aile yapısına deger vererek olusturdugu ataerkil söylem aracılıgıyla, toplumsal ve ahlaki kurallarla sekillenen belirli davranıs kalıplarını benimsetmektedir.
Özet (Çeviri)
Characterizing the main features of women?s programmes in daytime television programming, in this study, it?s defined that women?s programmes? similarities with other genres with it?s cross-generic qualification; and in these programmes, which main characteristic is lay participant, which discourses revealed and which structures derive from generic features, within which discourses constituted and dispersed, are described. Also, three programmes are selected and analysed using van Dijk?s categories of discourse structures, to reveal what discourses women?s programmes adopt. In sum, according to this analysis, women?s programmes present certain pattern of behaviours shaped by social and moral norms to adopt, through the patriarchal discourse constituted by positing the participants as actors in gender representations and appreciating the value of traditional configuration of Turkish family.