Tarihi kaynaklar içerisinde destanların yeri ve önemi
Importance and place of epics in historical sources
  1. Tez No: 220943
  2. Yazar: AYNUR AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BEŞİR AŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Destan tarihte özellikle yazının icadından önce, hakkında daha az bilgiye sahip olduğumuz dönemlerdeki sosyal, siyasi ve askeri olayları; o zamanda yaşamış olan toplumun yaşam tarzını, inanışlarını, değer yargılarını, hayata ve dünyaya bakış açısını ortaya koyan, zengin içerikli, masalsı bir anlatımdır.Türk ve Dünya Edebiyatı'nda destanlar içinde var oldukları toplumlarla beraber büyürler ve gelişirler. Aslından kopmadan toplumun geçirdiği her evreden; değişen coğrafi mekân, kabul edilen yeni din, farklılaşan yaşam tarzı destana da etki eder. Dolayısıyla destan tarihi araştırmalarda vazgeçilmez bir kaynak hükmündedir. Ana kaynakların yanında destanlar da toplumların ve milletlerin tarihi hakkında aydınlatıcı bilgiler verir. Destanlardaki olağanüstülükler bir tarafa bırakıldığında geriye kalan tarihin ta kendisidir.Destanlarda yansıyan inançlar, olaylara bakış tarzı, dini ve milli motifler, aile içi ilişkilerle ilgili detaylar, toplumun olaylar karşısında geliştirmiş olduğu değer yargıları dolaylı olarak günümüz yaşantısında da varlığını sürdürmektedir. Destanlarda sıkça geçen ortak motifler bir nevi ait olduğu milletin iç dünyasını yansıtmaktadır. Tanımak istenen herhangi bir millet hakkında destanları incelenerek yargı sahibi olunabilir
Özet (Çeviri)
Epic is telling things in rich contents as if they are a tale. Especially before invention of writing ; it explains terms that we have less information about social, military and political events.It is expressing the societies who had lived in that time and what they had had in living styles, faiths , moral beliefs, point of view to the life and to the world.Epics Of Turkish Literature and world literature grow and develope together with their exist societies. Without breaking off the essence of all phases which society passed; changing geographical place , new accepting religion and becoming different life style are effecting epic.consequently epic is a indispansable source in historical searchs. Main sources are giving illuminant information about communities and nations and also epics as well. Discounting the fact that Epic?s miraculousness, remaining is just history.Reflecting faiths to epics, point of view to events, religious and national motives, details of relations in familiy , moral believes which the society developed them upon the events prevail their exists indirectly in our present time. Common motives that are often used in epics are reflecting inner world of the nation which belong to their nation. Knowledges and opinions can be had by somebody about any nation with deep searchs on epics.