Karşılaştırmalı Hukukta ve hukukumuzda bilişim suçları
Cyber crimes in Turkish Law and in Comparative Law
- Tez No: 221116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Hukuk, bilişim suçlarının hızına yetişememektedir. Bir hukukçunun bu hıza yetişmesi için bilişim suçlarının gelişimini dikkatle izlemesi gerekir. Bu çalışma, yargı düzenimizin bilişim suçları alanındaki yeniliklere ayak uydurmasını sağlamak için, Türk Ceza Hukuku'ndaki bilişim suçlarını incelemektedir.Çalışmada, bilişim özel hukukuna girilmemiştir. Bilgisayarlarda arama ve erişimin engellenmesi tedbirleri de çalışmamızın kapsamında değerlendirilmiştir. Bilişim suçlarıyla mücadelede bireylerin ve devletin alması gereken önlemler ve uluslararası işbirliğinin önemine değinilmiş, konuların öneminin anlaşılması için karşılaştırmalı hukuktan ve Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi'nden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Law cannot keep up with the speed of cyber crimes. In order to keep up with the speed of cybercrimes, a jurist has to watch the development of the cyber crimes carefully. This study analyses cyber crimes in Turkish Criminal Law for the adoptation of our law system to recent innovations in cyber crimes.In this study, Cyber Private Law is not analysed. On the other hand, computer search and seizure, and access prohibition issues are analysed in this study. Precautions to be taken by the public and the government, and the need for international collaborations for fighting against cyber crime are discussed. Comparative Law and European Council Convention of Cyber Crimes are used in order to get a better understanding of the importance of the subjects in question.