Der umstellungsprozess von der Türkischen steuerbilanz auf IAS/IFRS
Türk vergi bilançosunun UMS'ye/UFRS'ye dönüştürme prosesi
- Tez No: 221120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN SÜMER GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda küreselleşme eğilimi çok hızlı bir şekilde artmıştır. Bunun sonuncunda uluslararası sermaye piyasalarında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS)/Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS) yayımlanmıştır. Türkiye'de de yeni Türk Ticaret Kanunu taslağıyla Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını muhasebe alanında uygulamak amaçlanmaktadır. Mali tabloların hazırlanmasında yürürlükteki Türk Ticaret Kanununun seçimlik hakları olarak Türk Vergi Kanununun muhasebeleştirme ve değerleme hükümleri kullanılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada Türk Vergi Kanununa göre hazırlanmış bilançoların UFRS'ye dönüştürülmesinde hangi kayıtların ve düzeltmelerin yapılması gerektiği açıklanmıştır. UFRS'ye dönüştürme prosesinin özelikle kar yedekleri kalemi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the last years the tendency of the globalization rose very substantially. In consequence of this development International Accounting Standards/International Financial Reporting Standards (IAS/IFRS) were published on the international capital markets. In Turkey with the draft over the new Turkish commercial law it is aimed at using International Financial Reporting Standards within the Turkish accounting field. Here it is substantial that in practice the balance and evaluation regulations of the Turkish tax law are used as choice rights of the current Turkish commercial law in the preparation of financial statements. Therefore in this work it was explained, which postings and corrections should be executed in the case of the conversion of accounting by the Turkish tax law on IFRS. It is noticed that the conversion process has particularly large effect on revenue reserve position on IFRS.