Konut alma kararlarını etkileyen faktörler ve alıcı profilini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine factors affecting the decision of purchasing a house and the purchaser profile
- Tez No: 221178
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda gelişen ve farklılaşan konut sektöründe, her geçen gün lüks konut projelerine bir yenisinin eklenmesi, bununla birlikte değişen yaşam biçimi, artan nüfus ve hayat standartlarının yükselmesi ile de bu konutlara olan talep neticesinde konut alıcılarının temelde istedikleri özellikler hangi projede yer alıyor ise o projelerden ev almaları gerektiğini ortaya koymaktadır.Bu çalışma ile konut satın alma kararlarını etkileyen faktörler ve konut satın almak isteyenlerin profili belirlenmeye çalışılmıştır. Konut müşterileri ev alırken müteahhit firmanın güvenilirliğine, konutun güvenlikli site içerinde olmasına, bahçe, oyun-park alanlarının, sosyal faaliyetlerin siste içerisinde olması dışında zeminin ve konutun sağlamlılığını da dikkate aldıkları görülmüştür.Konut alıcılarının sosyo-ekonomik durumlarıyla tercih ettikleri konut tipi arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuş olup, ekonomik düzeyi yüksek olan müşterilerin villa tercih ettikleri gözlenmiştir. Ayrıca konut alıcılarının gelir durumla ne olursa olsun peşin satışlardan daha çok müteahhit firmanın vadeli satışlarını ya da banka konut kredili satışları tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the housing sector which has developed and changed in recent years, in addition to the luxurious house projects rapidly increasing in number, changing life styles, increase in population, rising life standards, demand for these houses put forward that people have to buy houses from the projects in which the properties they look for exist.With this study it has been tried to determine the factors affecting the decision to buy a house and the profile of the people who want to buy a house. Housing customers attach importance to the reliability of the constructor firm, house being in a safe site, garden, game-park areas, social activities being within the site and also to solidity of the ground and the house.Meaningful relationships have been found between the socio-economic conditions of the house purchasers and the housing types they prefer and it has been observed that people with high socio-economic levels prefer villas. In addition, it has been found out that people whatever their income levels are prefer hedge of the constructor firms or sale of the banks with housing credit.