CE işaretlemesi ve KOBİ' lerde CE işareti uygulamaları
CE marking and CE marking practices in SME's
  1. Tez No: 221191
  2. Yazar: SEMRA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küresel rekabet ortamında, ürünlerin güvenli bir şekilde uluslar arası piyasalarda dolaşabilmesi için standart ve teknik düzenleme uyumlaştırılması gereği ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği, üye ülkeler arasındaki teknik düzenleme farklılıklarından kaynaklanan ticari engelleri kaldırmak üzere 1985 yılında yeni yaklaşım direktiflerini benimsemiştir. Yeni yaklaşım direktiflerine göre ürünlerin, Avrupa'da serbestçe dolaşabilmesi için CE işareti taşıması gerekmektedir. Avrupa normlarına uygunluk anlamına gelen CE işareti, üzerinde bulunduğu ürünün asgari güvenlik koşullarını taşıdığını, insan can ve mal güvenliğine ve çevreye zarar vermediğini gösterir. CE işareti bir kalite belgesi değildir. Ürünlerin uluslar arası piyasalarda serbestçe dolaşmasını sağlayan bir pasaportu niteliğindedir. Ülkemiz de Avrupa Birliği uyumlaştırma sürecinde olduğundan sadece ihracatta değil iç piyasada da CE işareti önem taşımaktadır.Bu çalışma ile; küresel rekabet ortamında ayakta kalmakta zorlanan, ekonomide önemli bir paya sahip KOBİ'lerin CE işaretlemesi sürecinde ne aşamada oldukları, nasıl bir çalışma içinde olmaları gerektiği, ne gibi sorunlarla karşılaştıkları, CE işareti konusundaki bilgi seviyeleri ve yapılması gerekenler araştırılmış ve uygulamaya yönelik bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this global competition era, international standards must be set and technical conformities must be completed to enable the products to be sold in international markets. European Union introduced in 1985 new approach directives in order to remove the commercial barriers resulting from technical regulation differences. According to these new directives all the products entering the European Economic Area must be marked with a CE mark. The CE marking is a mandatory European marking for certain product groups to indicate conformity with the essential health and safety requirements set out in European Directives. To permit the use of a CE mark on a product, proof that the item meets the relevant requirements must be documented. Sometimes this is achieved using an external test house which evaluates the product and its documentation. Often it is achieved by a company-internal self-certification process. CE mark is not a quality certificate, it is the passport of a product which allows it to enter international markets. Our country is in the process of adaptation to European Union, CE mark is therefore not only important for export activities but also important for the internal market.This study focuses on the small and medium sized enterprises, which are very important for Turkey?s economy. How they carry on the CE marking process, what they should be doing, what problems they are facing, how informed they are about the CE mark? A survey with 100 people has been completed to see the application examples.