CE işaretlemesi (Marking) uygulamasında ISO 9001: 2000 kalite yönetim sisteminin yeri ve önemi
The place and the importance of ISO 9001: 2000 quality management system in CE Marking
- Tez No: 145454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bölgesel ve global entegrasyonlar sonucu, ticarette teknik engellerin kaldırılarak mal ve hizmetlerin serbest dolaşımının sağlanması ve rekabetin giderek artmasıyla, firmalar varlıklarını sürdürebilmek ve başardı olabilmek için CE İşareti ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi gibi uluslararası geçerliliği ve güvenilirliği olan belge ve sistemlere ihtiyaç duymaktadırlar. CE İşareti, Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamındaki ürünlerin Avrupa Ekonomik Alam içinde serbestçe dolaşabilmesi için, direktiflerce belirlenen şartlara uygun olarak üretilerek piyasaya sürüldüğünü gösterir. Ürünün, gereken sağlık ve güvenlik şartlarını sağladığını belirtmektedir. ISO 9001:2000 Standartları, bir işletmenin kaliteyi etkileyen tüm süreçlerinde, kalitesizliği önleyici bir kontrol düzeni kurarak kalite güvencesi sağlayan kapsandı bir standartlar kümesidir. Etkili bir kalite yönetim sisteminin nasıl kurulabileceğim, dokümante edilebileceğini ve sürdürülebileceğini göz önüne serer. Bu çalışmanın amacı, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi' n in CE İşaretlemesindeki yeri ve öneminin belirlenmesidir. Konu, üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, Avrupa Birliği'nin kalite politikası ve CE İşareti anlatılmıştır. İkinci bölümde, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. ISO 9000 standartlarının genel yapısı, 2000 revizyonu ile gelen yenilikler, TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Şartları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, CE İşareti ve ISO 9001:2000 ilişkisi, Volt Elektrik Motor Sanayi ve Ticaret AŞ.'de yapılan uygulamayla araştırılmıştır. CE İşaretlemesinde ISO 9001:2000'in yeri ve önemi, bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Providing free trade of goods and services by removing the technical barriers to trade as a result of the global and regional integrations and with the increase in the competition gradually, the companies need certificates and systems which has international reliability and validity, like CE Marking and ISO 9001:2000 Quality Management System for surviving and being successful. CE Mark shows that, in order to trade the products, which are in the extent of New Approach Directives, within the European Economic Area freely, are put in service appropriate for the conditions determined by the directives. It shows that the product provides the necessary health and safety procedures. ISO 9001:2000 Standards are a group of standards which provides quality assurance in the whole processes that affects quality in the company by making control system that prevents poor quality. It explains how to build, document and survive an effective quality management system. The purpose of this study is to determine the place and the importance of ISO 9001:2000 Qualify Management System in CE Marking. The subject is studied in three parts. In the first part, the quality policy of European Union and CE Marking are explained. In part two, there is information about ISO 9001:2000 Quality Management System. The general structure of ISO 9000 standards, the innovations brought by 2000 revision and TS EN ISO 9001:2000 Quality Management System Requirements are described. In the third part, the relationship between CE Marking and ISO 9001:2000 is researched with an application in Volt Elektrik Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. The place and the importance of ISO 9001:2000 Quality Management System in CE Marking is considered in this part VI