Türkiye'de yabancıların taşınmaz edinmesi
Foreigner's purchase immovable goods in Turkey
  1. Tez No: 221205
  2. Yazar: DUYGU SÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, yabancı gerçek kişilerin Türkiye'de taşınmaz mal edinmeleri ve sınırlı ayni haklardan yararlanmaları konusunun Türk Hukukunda ve nasıl düzenlendiği incelenmiştir.Özel haklar kategorisinde yer alan ve mutlaka tanınması zorunlu asgari haklar dışında kalan mülkiyet hakkı konusunda uluslararası hukuk, bir devlet ülkesinde yabancılara taşınmaz mal edinme hakkı tanınıp tanınmaması hususunun tamamıyla ilgili devletin takdir yetkisi dahilinde olduğunu kabul eder.Türk Hukukunda mevcut düzenleme incelendiğinde Tapu Kanununun 35. maddesinin ilk fıkrasının, eski düzenlemelerde olduğu gibi karşılıklılık ve kanuni sınırlamalara uyma koşulunu aradığı görülecektir. Nitekim getirdiği en büyük yenilik, mülk edinme bakımından bu koşulu arayan eski düzenlemeden farklı olarak sınırlı ayni haklar için de aynı koşulların aranacağını kabul etmesidir. Ayrıca madde taşınmaz rehni konusunda metinde yer alan mevcut sınırlamaların uygulanmayacağını kabul etmiştir.AB düzenlemeleri konusunda yapılan değerlendirmeler, Avrupa Birliği Hukuku yönünden, yabancıların taşınmaz mal edinimlerinin kısıtlanabileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Kaldı ki AB ülkelerinin büyük çoğunluğunda da, yabancı kişilerin taşınmaz mal edinmeleri, ülkelerin kendine özgü özelliklerine göre çeşitli şekillerde sınırlandırılmıştır.Yabancıların taşınmaz mal edinmesinin ülkemiz açısından önem arz eden boyutu da dikkate alındığında, yabancıların taşınmaz mal edinebilmesinin ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi, coğrafik, kamu yararı, kamu emniyeti ve ülke güvenliği kriterleri göz önünde bulundurulmak suretiyle yasal olarak yapılmasının önemi açıktır. Bugün hâlâ, 5444 sayılı kanunun getirdiği düzenlemeye yönelik şiddetli eleştiriler yapılmaktadır. Ancak toprak bütünlüğü açısından fazla serbestinin verilmesinin ne kadar doğru olacağı da ayrı bir tartışma konusudur. Dolayısıyla ince bir çizginin bulunduğu bu konuda eleştirilerin bu anlayış çerçevesinde ölçülü olarak yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s analysed how the issue of foreign real persons investing real property in Turkey and benefiting from limited real rights is installed in Turkish Law.International Law accepts about the issue of right of property which takes place in specialized rights category and falls outside minimum rights that have to be given that it?s wholly within the sphere of competence of discretion of regarding country whether to enable rights to invest real property in the government?s country to foreign people or not.When the existing arrangement in Turkish Law is analysed, it can be seen that first article of Clause 35 of Law of Title Deeds asks for the condition of compliance with reciprocity and legal limitations as it was like in the old arrangements. As a matter of fact, differently from old arrangements, the biggest improvement it had brought is to accept searching for the same conditions in the limited real rights in terms of acquiring a property, too. It is also accepted that in the clause that existing limitations took place in the text won?t be applied about the issue of antichresisses.Evaluations made about EU arrangements brings up the matter frankly that foreign people?s acquiring a real property may be limited in the point of European Union Law. Moreover, in most of the EU countries, foreign people?s acquiring a real property is limited in different forms according to the specific characteristics of the countries.Considering the important part of foreign people?s acquiring a real property for our country, the importance of foreign people?s acquiring a real property legally is apparent taking our country?s criterias of economical, social, politikal, geogrophical, public interest, public safety and the security of the country into account. There are stil exquisite critiques are made against the arrangements brought by the Law numbered 5444. Nevermore it is another matter for discussion how proper it will be to give broad freedom in terms of territorial integrity. This means that, in a issue like this which has a thin line, it will be beneficial for the critiques about this matter made continently within the framework of this understanding.