Yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmesi
Acquisition of real estate by foreigners in Turkey
  1. Tez No: 669133
  2. Yazar: ZEYNEP BETÜL KABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Devletlerin, yabancıların kendi ülke topraklarından taşınmaz edinmesi konusunda tanıdıkları hak ve yükümlülükler geçmişten bugüne tartışılan önemli konulardan olmuştur. Türk hukukunda yabancıların taşınmaz edinmesi, Cumhuriyet öncesi dönemi de kapsayacak şekilde tartışmalara ve birçok defa mevzuat değişikliklerine neden olmuş dağınık bir alandır. Ancak yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmesinin usul ve esaslarının çerçevesini esas itibariyle 2644 sayılı Tapu Kanunu belirlemiştir. Bu çalışmada, başta 2644 sayılı Tapu Kanunu olmak üzere Türk mevzuatı ile ortaya konulan yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmesini ilişkin kabul edilen şartlar ve kısıtlayıcı düzenlemelere yer verilmiştir. 2644 sayılı Tapu Kanunu, geçmişten günümüze birçok kez değişime uğramış ve her seferinde Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasaya aykırı olması gerekçesiyle iptal edilmiştir. 2644 sayılı Tapu Kanunda yapılan en kapsamlı değişiklik ise son düzenleme olan 2012 tarihli 6302 sayılı Kanun ile yapılmıştır. 6302 sayılı Kanun ile 2644 sayılı Tapu Kanun'da yapılan değişiklik ile yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinimi için Lozan Anlaşması'ndan beri aranan karşılıklılık ilkesi kaldırılmış ve hangi ülkelerin vatandaşlarının Türkiye'de taşınmaz edinebileceğini belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verilmiştir. 2644 sayılı Tapu Kanunda köklü değişikliklere sebep olan 6302 sayılı Kanun yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmeni kolaylaştırıcı hükümlere yer vermiştir. Bu çalışmada öncelikle geçmişten günümüze yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmesini düzenleyen kanun hükümleri incelenmiş, daha sonra bugün geçerli olan düzenlemeye göre yabancıların hangi şartlarda Türkiye'de taşınmaz edinebileceği sorusunun cevaplandırılması amaçlanmıştır. Son olarak, son düzenlemelerle getirilen yenilikler ortaya konulmuş ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rights and obligations of the states for foreigners to acquire real estate from their own lands have been one of the important issues discussed in the past. In Turkish law, the acquisition of real estate by foreigners is a scattered area that has caused debates and legislative changes many times, including the pre-Republic period. But the foreigners to acquire real estate in Turkey in the framework of the principles and procedures essentially the Land Registry Law numbered 2644 has identified. In this study, particularly the 2644 Land Law, including adopted by foreigners as demonstrated by the Turkish legislation regarding the acquisition of real estate in Turkey it is given the restrictive conditions and regulations. The Land Registry Law No. 2644 has undergone many changes from past to present and has been annulled each time by the Constitutional Court. The most comprehensive amendment was made by Law No. 6302 of 2012, which is the latest regulation. Law No. 6302 of foreigners since the Treaty of Lausanne for real estate acquisition in Turkey abolished the principle of reciprocity sought and was given the authority to determine which countries can acquire immovable citizens of the Republic of Turkey. 2644 causing fundamental changes in the Land Registry Law Law No. 6302 of foreigners in Turkey has included provisions to facilitate the acquisition of immovable property. In this study primarily examined the provisions of the law regulating the past to the present foreigners to acquire immovable property in Turkey, then today the conditions under which foreigners According to the regulation applicable in Turkey aimed to answer the question, can acquire immovable. Finally, the innovations brought by the latest regulations are presented and the results are discussed.