Bir dini söylem analizi (psikolojik bir yaklaşım)
Religious discourse analysis (a physiological approach)
  1. Tez No: 221218
  2. Yazar: ZERRİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Cumhuriyet Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.?Bir Dini Söylem Analizi? adı altında yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili olarak yapılan literatür araştırması hakkında bilgi verilmiştir. Yine bu bölümde söylemin ne olduğu açıklanmıştır. Söylemin nasıl oluştuğu, dil ile ilişkisi ve söylemin iletişim ortamlarında oluştuğu açıklanmıştır. Söylemin anlaşılabilmesi için, dil açısından incelenmesinin yanında bağlamının bilinmesi gerektiğinden bahsedilmiştir. Yani söylemin ortaya çıktığı yerin, söylem sayesinde iletişimde bulunan kişilerin özelliklerinin ve birbirleriyle olan ilişkilerinin, söylemin hangi koşullarda ortaya çıktığının bilinmesi gerektiği belirtilmiştir. Birinci bölümde incelenen diğer bir konu da söylemi inceleyen yaklaşımlardır. Bu yaklaşımların söylemle ilgili görüşleri açıklanmıştır.Daha sonra ise söylem analizinin ne olduğu hakkında bilgi verilmiştir. Söylem analizinin sosyal bilimler içerisinde ortaya çıkış aşaması açıklanmıştır. Söylem analizinin içerik analizlerinden farklı bir analiz türü olduğu ve niteliksel araştırma yöntemleri içerisinde bir yeri olduğundan bahsedilmiştir. Söylem analizini uygulamak için gerekli unsurlara dikkat etmek gerektiği ve bu unsurların neler olduğu yine bu bölümde anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde söylem analizinin psikoloji ile ilişkisi açıklanmıştır. Bu alanda yapılan iki analiz örneği gösterilmiştir. Bu örnek analizler sayesinde analizin safhaları da ayrıntılı olarak gösterilmiştir.İkinci bölüm yöntem kısmı olarak adlandırılmıştır Araştırmanın soruları, konusu, amacı, örneklemi ve yaklaşımı açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; haber analizi hakkında bilgi verilmiştir. Haber metinlerinin bir ?söylem? olarak kabul edilmesinden dolayı, haberin söylem olarak nasıl anlaşılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Seçilen haber metninin söylem analizi yoluyla incelenmesi yine bu bölümde yer almıştır.Son olarak ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as high master?s degree in Social Sciences Instit, in Cumhuriyet University. This study which has been done under the name of ?Religious Discourse Analysis? includes three sections. In the first section information has been given which is about the literature investigation that is related to the topic. Also in this section, it is mentioned what discourse is, moreover it is mentioned how discourse is occurred, its relation with language and the reality of discourse's being in communication fields.For understanding discourse, beside examining according to language, it is necessary to know the situation that surrounds it. It is determined where discourse occurs, the people who communicate to each others thanks to discourse, their relations with each others and in which conditions discourse occurs. The other topic in this section is the approaches which examine discourse, and their views about discourse.In the second section, it is mentioned what discourse analysis is. It is explained how discourse analysis comes into being in social sciences. It is told that discourse analysis is a different kind of analysis and it has its own place in qualified research methods. It is explained the necessity of attention of the important elements and what these elements are for practicing discourse analysis. There are two examples of discourse analysises about this field. Thanks to these sample analysises, the phases of the analysis are showed with detailed.The second section is called as the method part. The questions, the topic, the aim, the topic is chosen in the border and the approach have been explained.In the third section, information is given about news analysis. It is mentioned how news must be understood as discourse because of admitting news texts as ?a discourse?. Also, there is the chosen news texts? examination with the way of discourse analysis in this section. Finally, results are evaluated.