Din Eğitimi ve Aşağılık Kompleksi
Religion Education and Inferiority Complex
- Tez No: 221219
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Anne baba ve öğretmen gibi eğitimcilerin sebep olduğu aşağılık kompleksinin nasıl ortaya çıktığı, kişilik üzerinde meydana getirdiği sonuçlar ve bu kompleksin önüne geçilmesi için yapılması gerekenler üzerinde durulan ?Din Eğitimi ve Aşağılık Kompleksi? adlı bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, denenceleri, sayıltıları, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, konunun daha iyi anlaşılması için, aşağılık kompleksiyle ilgili kavramlar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Yine bu bölümde, kritik dönemler ve aşağılık kompleksi, gelişim çağları ve aşağılık kompleksi, aşağılık kompleksinin sebepleri, sonuçları ve aşağılık kompleksinin önüne geçmek için alınması gerekli olan önlemlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kur'an-ı Kerim ve sünnet açısından aşağılık kompleksinin sebepleri, sonuçları ve önüne geçilmesi için alınması gereken önlemler ve din eğitiminin aşağılık kompleksinin önlenmesindeki rolü açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde, çalışmada varılan sonuç ve aşağılık kompleksiyle ilgili bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation has beeen prepared as the dissertation of master degree at The University of Cumhuriyet, The Institute of Social Sciences. This study which is emphasized how has inferiority complex which pedagogues like mother and father and teacher cause it appear, the results which compose on personality and the necessities which must be done for preventing this inferiority complex and is ıt?s name ?Religion Education and Inferiority Complex? consists of four parts. In the first part has been empasized the problem of research, it?s goal, it?s important, it?s hypothesises, it?s assumptions it?s measurablenesses and it?s method. In the second part has been dealt with consepts which are concerned with inferiorty complex in detail for being better understood issue. And also In this part has been given place to inferiority complex and it?s periods, times of evolution and inferiority complex, reasons of inferiorty complex, it?s results and precautions which must be taken for preventing inferiorty complex. In the third part has been explaned reasons of inferiorty complex, it?s results and precautions which must be taken for preventing inferiorty complex from point of view Quran and Hadith. Besides In this part has been explaned the the role of religion education at preventing inferiorty complex. In the fourth and final part has been given place to some offers concerned with inferiority complex and results which has been reached in this research.