Sivas ilindeki özel sağlık kurumlarının hasta profili ve tercih sebeplerinin istatistiksel analizi
Statistical analysis of patient profile and reasons for prefering all private health institutions in Sivas
- Tez No: 221226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 532
Özet
Devlet hastanelerindeki ilgisizlik, aşırı yığılma, teknik ve personel alt yapının yeterli olmaması gibi olumsuz etkenlerin bu hastanelerde verilen hizmetin kalitesinin düşmesinin başlıca nedenlerinden bir kaçı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarının bunun gibi bazı etkenlerden dolayı daha kaliteli hizmet almak amacıyla özel sağlık kurumlarına başvurduğu gözlemlenmektedir. Burada hasta memnuniyeti ön plana çıkmaktadir ve bu da çok önemli bir etkendir. Hasta memnuniyeti çeşitli faktörlerden etkilenen karmaşık bir kavram olup kaliteli hizmet bakımının en önemli göstergelerindendir. Hasta memnuniyeti, verilen hizmetin hastanın beklentilerini karşılaması veya hastanın verilen hizmeti algılamalarına dayanmaktadır. Bu nedenle de bu çalışma ile Sivas ilindeki özel sağlık kurumları ele alınarak buralardaki hastaların ne kadar memnun oldukları ölçülmeye çalışılacaktır. Bu yüzden buralara başvuran hastalara yönelik onların demografik özelliklerini ve bu kurumları neden tercih ettiklerini öğrenmek amacıyla bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu form bazı istatistiksel verilere dayanarak açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that the service provided in the state hospitals is poor quality because of being overcrowded and insufficient structure for technical and personnel aspects, which are a few important negative reasons of the productivity. Therefore, patients and their relations prefer going to a private health establishment so as to get better quality service and treatment. At this point, the pleasure of patient gains importance that is very important factor in their choice. Patient?s satisfaction, which is a complicated concept affected by various factors, is the most significant element in connection with a high standard service. The happiness of a patient depends on the service provided which satisfies his/her, and/or how a patient feels it. So, in this search it is aimed at measuring however pleasure a patient is; meanwhile, all private health institutions in Sivas will be examined. Thus, an interview form has been arranged in order to find out the demographic specification of the patients, who apply to the private health establishments, and why they prefer these institutions. The form will be tried to explain based on the statistical data.